REKLAMA

RZESZÓW. Jest i ona! Pomoże miastu w staraniach o nominację na ESK 2029?

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kolejne kroki Rzeszowa w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Powstała specjalnie dedykowana strona internetowa: www.rze2029.pl z ankietą skierowaną do mieszkańców. Są też pierwsi ambasadorzy ze świata kultury i polityki.

Właśnie wystartowała oficjalna strona internetowa Rzeszowa– miasta kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Oprócz podstawowych informacji na temat idei i zasad konkursu, materiałów graficznych do pobrania, bardzo istotnym jej elementem jest ankieta zachęcająca mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, artystów, instytucje oraz organizacje pozarządowe do składania swoich pomysłów i tym samym włączenia się w organizowanie wielkiego – rocznego święta kultury.

Zwracamy się do wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją miłością do miasta i kultury, aby działali wspólnie z nami. To mieszkańcy najlepiej wiedzą czego potrzeba w naszej kulturze, jakie wydarzenia warto zorganizować, w czym wziąć udział – powiedziała Krystyna Stachowska wiceprezydent Rzeszowa – Jeśli macie ciekawy pomysł, artystyczną wizję wydarzenia, piszcie. Potrzebujemy Waszego poruszenia – dodaje Krystyna Stachowska.

Na tym etapie prac wystarczające jest wstępne przedstawienie pomysłu, zarys planu do późniejszego rozwinięcia. Pomysły można zgłaszać do końca lipca.

Miasto poprzez stronę internetową zachęca również do włączenia się w promowanie kandydatury Rzeszowa i podkreślania unikalnych aspektów kultury całego Podkarpacia. Bo chociaż kandydatem do tytułu jest Rzeszów, jednak działa ze wsparciem całego województwa Podkarpackiego.

W promowanie aplikacji do ESK włączyli się już artyści związani z Rzeszowem i Podkarpaciem, zaproszeni do współpracy przez prezydenta Konrada Fijołka. Swoje poparcie zadeklarowali: Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, ukraińska pisarka i poetka Oksana Zabużko, pianista młodego pokolenia Eryk Koszela, muzyk Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz, artyści malarze Anna i Leszek Kuchniakowie, poetka Krystyna Lenkowska i pisarki Magdalena Louis i Magda Skubisz. To nie wszystkie nazwiska twórców. O kolejnych głosach poparcia będziemy informowali na stronie na bieżąco.

Chęć pomocy wyrazili również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł na Sejm RP Wiesław Buż, senatorowie RP Stanisław Ożóg i Zdzisław Pupa, czy były prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski.

O poparcie dla Rzeszowa w stolicy Unii Europejskiej stara się już posłanka do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska.

Rzeszów bez wątpienia powinien uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r. Dlaczego? To właśnie nasz region – Podkarpacie i jego Stolica – Rzeszów wielokrotnie potwierdził, że wydarzenia kulturalne organizowane na przestrzeni ostatnich lat zapewniały jego odbiorcom niezapomniane doznania, a szeroko rozumiana kultura jest bez wątpienia wizytówką Miasta. Mieszkańcy Rzeszowa zasługują na to, by idea Europejskiej Stolicy Kultury zagościła właśnie tu – do regionu otwartego, pełnego wspaniałych ludzi, mającego tak wiele do zaoferowania w każdej ze sfer życia publicznego i społecznego– powiedziała Elżbieta Łukacijewska.

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Pomysłodawczynią inicjatywy oraz aktywną promotorką działań na rzecz ochrony dóbr kultury była grecka minister kultury Melina Mercouri. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności. Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 r. oraz Wrocław w 2016 r. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Polskie miasto będzie współdzielić tytuł z miastem ze Szwecji.

źródło: UM Rzeszowa

grafika: UM Rzeszowa

06-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)