REKLAMA

RZESZÓW. JASIONKA. „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” wystawa IPN na lotnisku

JASIONKA / PODKARPACIE. „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” to tytuł wystawy, jaką od kilku dni można oglądać w terminalu lotniska w Jasionce. Ekspozycję przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

196_1

Przez nasze lotnisko przewijają się obecnie tłumy pasażerów. Jestem przekonany, że ta wystawa będzie dla nich doskonałą lekcją historii, pokazującą niezwykłą rolę polskich pilotów w pierwszym strategicznym zwycięstwie aliantów podczas II wojny światowej – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Oryginalne fotografie zaczerpnięto ze zbiorów m.in. Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Ośrodka Karta, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz kolekcji prywatnych. Zdjęcia poddano procesowi cyfrowej koloryzacji.

„Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Te słowa wypowiedziane przez Winstona Churchilla w 1940 r. w nieco szerszym kontekście, w istocie można odnieść do polskich lotników. Wystawa obrazuje wkład, wysiłek, ofiarę i kunszt polskich pilotów i załóg polskich dywizjonów biorących udział w bitwie o Anglię – podkreśla dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Kolekcję „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię” można oglądać na pierwszym piętrze terminala, przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa. Kilka lat wcześniej w tym miejscu była już inna ekspozycja, organizowana z IPN, pt. „Bieszczady w Polsce Ludowej”. Władze lotniska zapowiadają, że niedługo pojawią się kolejne wystawy.

źródło: rzeszowairport.pl

zdjęcia: rzeszowairport.pl

28-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)