REKLAMA

RZESZÓW. JASIONKA. Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii. Rekordowa liczba uczestników!

RZESZÓW / JASIONKA. W miniony weekend ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. To, co przez 3 dni działo się w Sali Kongresowej i nowoczesnych przestrzeniach G2A Areny, to było istne podróżnicze szaleństwo.

Akademia Młodych Odkrywców - 2023 (2)

Bezpłatne prelekcje podróżniczo-edukacyjne w ramach Akademii Młodych Odkrywców dla uczniów z podkarpackich szkół, wystąpienia 15 znakomitych gości, pokaz filmu dokumentalnego „Polarniczki”, wystawa zdjęć, tematyczne warsztaty z porcją praktycznej wiedzy dla osób podróżujących i aktywnych, konkursy z cennymi nagrodami, księgarnie podróżnicze i strefa wystawców i partnerów Festiwalu. Wszystkim widzom udzieliły się pozytywne emocje i wraz z kolejnymi prelekcjami przenosili się w różne zakątki globu, inspirując się do planowania własnych wojaży po świecie. Podczas festiwalowego weekendu nie zabrakło ciekawostek i anegdot, a fenomenalne zdjęcia, które pojawiały się na wielkim ekranie, niejednokrotnie zapierały dech w piersiach! Tak 15. edycja Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Festiwal wystartował w piątkowy poranek tradycyjnie od Akademii Młodych Odkrywców. W spotkaniach z podróżnikami wzięło udział blisko 1200 uczniów. W wydarzeniu uczestniczył także Prezydent Miasta Rzeszowa – Pan Konrad Fijołek, który zachęcił młodych ludzi do poznawania już teraz swojego miasta, regionu, nauki języków obcych i odkrywania świata.

Główne punkty festiwalowego programu rozpoczęły się późnym popołudniem. Po oficjalnym otwarciu 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego publiczność obejrzała film „Polarniczki” i spotkała się z twórcami tego dokumentu – Kubą Witkiem i Dagą Bożek. Po filmie na scenie pozostał Kuba Witek, który zabrał kalejdoskopową publiczność na Wyspy Owcze.

Następnie na scenę wkroczył himalaista Piotr Krzyżowski. A pierwszy dzień zamknął Przemek Kossakowski opowieścią pt. “Od narodzin do śmierci”, którą w głosowaniu wybrała publiczność. Drugi dzień ruszył pełną parą i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Odbyły się warsztaty z gotowania w plenerze (znakomita czeska zupa czosnkowa rozeszła się błyskawicznie wśród zgromadzonych obserwujących), karawaningowe i winiarskie, połączone z degustacją win z lokalnych, podkarpackich winnic – Melancholia oraz Piwnice Antoniego.

15. PKP - Piotr Krzyżowski w strefie Expo Festiwalu

15. PKP - prelekcja Przemka Kossakowskiego

Dalej do późnych godzin wieczornych goście opanowali scenę.

Wojciech Ganczarek szczególnie zyskał sympatię publiczności, zabierając ją do Ameryki Łacińskiej. Festiwal zaszczycił swoją obecnością Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Polsce Pan Marek Osak z Rzeszowa. W sobotę pojawił się także nadprogramowy gość – Janusz Gołąb. Wspólnie z Andrzejem Bargielem, który dołączył do spotkania online opowiedzieli o tegorocznej wyprawie Gasherbrum Ski Challenge. A co przyniosła niedziela? Porcję praktycznej wiedzy w zaplanowaniu własnej rowerowej podróży, a także różne odsłony japońskiej kultury i sztuki na warsztatach prowadzonych przez Fundację Koi Koi. Wśród tematów prelekcji były Czechy, wzburzone wody Pacyfiku, Urugwaj i wspinaczka sportowa. Tutaj zaskoczeniem okazała się opowieść Wojciecha Mury o 15-miesięcznym rejsie. Widzowie od pierwszych minut pokochali tę oceaniczną historię.

15. PKP - rozmowa z Aleksandrą Mirosław

Niezwykle ciekawa była rozmowa z Aleksandrą Mirosław – dwukrotną Mistrzynią Świata we wspinaczce sportowej na czas i aktualną rekordzistką świata, którą poprowadzili Kuba Niziński i Bartek Piziak. Publiczność mogła usłyszeć sporo szczegółów, na temat tego, jak wyglądała sportowa droga Oli do Paryża. Igrzyska Olimpijskie, w których wystartuje nasza reprezentantka odbędą się już za kilka miesięcy. Trzymamy kciuki i czekamy na Jej sukcesy. 15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy zakończył się prelekcją Kasi Biernackiej o Wielkim Kanionie Kolorado.

Podczas imprezy publiczność mogła brać udział w konkursach z cennymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów Festiwalu.

Tradycyjnie do rozwiązania była krzyżówka Jolka, tym razem w specjalnym, jubileuszowym wydaniu. Jako, że zadanie nie było łatwe, tym bardziej gratulujemy zwycięzcom.

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Cieszymy się, że tak licznie braliście udział w przygotowanych festiwalowych atrakcjach. Mamy nadzieję, że prelekcje, warsztaty i spotkania z naszymi prelegentami zainspirują Was do własnych bliższych lub dalszych podróży. Do zobaczenia za rok, widzimy się w dniach 29.11-01.12.2024, oczywiście w G2A Areniepodsumowuje Bartek Piziak, organizator 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

15. PKP (10)

źródło: materiały nadesłane

zdjęcia: materiały nadesłane

06-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)