REKLAMA

RZESZÓW. Grypa atakuje Podkarpacie! Dwa zgony, 161 osób w szpitalach

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Wirus grypy atakuje Podkarpacie. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, od października w województwie podkarpackim stwierdzono ponad 30 tysięcy zachorowań na grypę, dwie osoby zmarły.

0009R5HH7VR6NPOB-C123-F4

Foto: pixabay.com

Zgodnie z danymi, jakie we wtorek przedstawiła Zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, lekarz Anna Kalandyk-Dusza, na Podkarpaciu w okresie od 1 października 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku odnotowano 31 810 zachorowań na grypę. Liczba ta w ostatnich latach się zmniejsza (37 325 – 2017/2018, 33 140 – 2018/2019), ale to nie oznacza, że wirus grypy nam nie zagraża.

Od października 2019 roku do stycznia 2020 roku na terenie województwa podkarpackiego odnotowano dwa zgony spowodowane grypą, a 161 osób wymagało hospitalizacji z powodu zarażenia wirusem.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Jej niebezpieczeństwo polega głównie na możliwości wystąpienia licznych powikłań. Najczęstsze jej objawy to: gorączka, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, a także kaszel i duszności.

Grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami na przykład serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.

Zarażenie wirusem grypy następuje poprzez drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle. Grypa jest przenoszona poprzez kontakt bezpośredni, ponieważ na przykład zakrycie ust ręką przy kichaniu, czy kasłaniu, powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem (kasłanie powinno odbywać się w zgięcie łokciowe). Dlatego warto pamiętać o częstym myciu rąk.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Ministerstwo Zdrowia

06-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-grypa-atakuje-podkarpacie-dwa-zgony-161-osob-w-szpitalach-7184-00r2kc