REKLAMA

RZESZÓW: Forum o Pomocy [VIDEO]

Jak skutecznie pomagać? Odpowiedź na to pytanie próbują znaleźć specjaliści, którzy spotkali się dziś w Urzędzie Marszałkowskim. Wbrew pozorom skuteczna pomoc, czyli taka która nie narusza czyjejś godności i pozwala na trwałe wyjść z ubóstwa nie jest łatwa. Debatę o pomocy zorganizowała poseł Józefa Hrynkiewicz i marszałek Władysław Ortyl.

konferencja

O „paradoksach Podkarpacia” mówił podczas debaty dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Marek Cierpiał-Wolan, który jako przykład takiego paradoksu podał fakt, iż z jednej strony pod względem dochodów Podkarpacie plasuje się na końcu listy województw, ale z kolei mamy dobrą pozycję wśród regionów, jeżeli chodzi o warunki życia, co oznacza, że mieszkańcy naszego województwa są bardzo zaradni.

W debacie uczestniczyli socjologowie, przedstawiciele instytucji zajmujących się pomocą społeczną, a także naukowcy i parlamentarzyści. Wszyscy zgodnie podkreślali, że skuteczna pomoc społeczna jest dużym wyzwaniem, ale trzeba robić wszystko, aby mu sprostać. Marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej mówił do dziennikarzy o tym, że rozwój regionu nie może się dokonywać tylko w sferze przemysłowej, ale także w przestrzeni społecznej.

Nie powinniśmy tracić z pola widzenia dobra każdego człowieka i to na każdym etapie jego życia. Myślę, że to nad czym dzisiaj debatujemy jest niezwykle ważne w rozwoju społeczno-gospodarczym naszego województwa. Polityka przemysłowa jest ważna, ale rozwój społeczny i troska o człowieka, który potrzebuje pomocy też musi mieć miejsce w tym rozwoju i strategii województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W podobnym tonie wypowiadała się poseł Józefa Hrynkiewicz, która podkreślała, jak dużą rolę odgrywa w rozwoju człowieka i społeczeństwa rodzina, która z tego względu powinna być otoczona szczególną opieką. Pani poseł zwróciła również uwagę na to, że pomoc może trafiać do ludzi nie tylko poprzez instytucje.

Spotkaliśmy się tu dzisiaj, aby porozmawiać o pomocy drugiemu człowiekowi, ale mówimy o tej pomocy pod innym kątem niż tylko pomoc instytucjonalna. Mówimy też o takiej pomocy, która wynika z naszej zwykłej, ludzkiej aktywności w codziennych prostych sprawach – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.

W debacie wziął także udział Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, który podczas konferencji prasowej powiedział.

Jest czas najwyższy, żeby rozpocząć radykalne zmiany w prawie polskim, żeby wprowadzić jakiś kodeks rodzinny i wsparcia społecznego, całą politykę społeczną opierając na polityce rodzinnej.

Z kolei Tomasz Poręba, Poseł do Parlamentu Europejskiego podkreślał znaczenie wspólnot obywatelskich, które same się organizują na poziomie regionów.

Mamy to szczęście, że władze województwa podkarpackiego mają świadomość czym są wspólnoty, czym jest samoorganizowanie społeczeństwa i mają też świadomość, że skok cywilizacyjny nie dokonuje się tylko poprzez inwestowanie w nowe sieci transportowe, poprzez rozwój innowacyjności, ale głównie dlatego, że ludzie potrafią się zorganizować i wzajemnie sobie pomóc.

Głos w dyskusji zabrał także członek zarządu Tadeusz Pióro, który podawał przykłady działań samorządu województwa, mające pomóc osobom bezrobotnym, zwiększając ich szanse na rynku pracy. Jako jedną z takich form pomocy wskazał Zakłady Aktywności Zawodowej, których ma być coraz więcej.

– Szereg różnych form pomocy chcemy w tym województwie uruchamiać , żeby dać pomocną rękę osobom, które dużo straciły i przywrócić ich na łono społeczeństwa – powiedział Tadeusz Pióro.

Z danych Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie wynika, że w 2012 roku na Podkarpaciu było 187 tys. 539 osób korzystających z pomocy społecznej.

Wypowiedź marszałka Władysława Ortyla z konferencji podczas Forum o Pomocy

21-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-forum-o-pomocy-video