Jak skutecznie pomagać? Odpowiedź na to pytanie próbują znaleźć specjaliści, którzy spotkali się dziś w Urzędzie Marszałkowskim. Wbrew pozorom skuteczna pomoc, czyli taka która nie narusza czyjejś godności i pozwala na trwałe wyjść z ubóstwa nie jest łatwa. Debatę o pomocy zorganizowała poseł Józefa Hrynkiewicz i marszałek Władysław Ortyl.
O „paradoksach Podkarpacia” mówił podczas debaty dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Marek Cierpiał-Wolan, który jako przykład takiego paradoksu podał fakt, iż z jednej strony pod względem dochodów Podkarpacie plasuje się na końcu listy województw, ale z kolei mamy dobrą pozycję wśród regionów, jeżeli chodzi o warunki życia, co oznacza, że mieszkańcy naszego województwa są bardzo zaradni.
W debacie uczestniczyli socjologowie, przedstawiciele instytucji zajmujących się pomocą społeczną, a także naukowcy i parlamentarzyści. Wszyscy zgodnie podkreślali, że skuteczna pomoc społeczna jest dużym wyzwaniem, ale trzeba robić wszystko, aby mu sprostać. Marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej mówił do dziennikarzy o tym, że rozwój regionu nie może się dokonywać tylko w sferze przemysłowej, ale także w przestrzeni społecznej.
– Nie powinniśmy tracić z pola widzenia dobra każdego człowieka i to na każdym etapie jego życia. Myślę, że to nad czym dzisiaj debatujemy jest niezwykle ważne w rozwoju społeczno-gospodarczym naszego województwa. Polityka przemysłowa jest ważna, ale rozwój społeczny i troska o człowieka, który potrzebuje pomocy też musi mieć miejsce w tym rozwoju i strategii województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
W podobnym tonie wypowiadała się poseł Józefa Hrynkiewicz, która podkreślała, jak dużą rolę odgrywa w rozwoju człowieka i społeczeństwa rodzina, która z tego względu powinna być otoczona szczególną opieką. Pani poseł zwróciła również uwagę na to, że pomoc może trafiać do ludzi nie tylko poprzez instytucje.
–Spotkaliśmy się tu dzisiaj, aby porozmawiać o pomocy drugiemu człowiekowi, ale mówimy o tej pomocy pod innym kątem niż tylko pomoc instytucjonalna. Mówimy też o takiej pomocy, która wynika z naszej zwykłej, ludzkiej aktywności w codziennych prostych sprawach – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.
W debacie wziął także udział Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, który podczas konferencji prasowej powiedział.
Jest czas najwyższy, żeby rozpocząć radykalne zmiany w prawie polskim, żeby wprowadzić jakiś kodeks rodzinny i wsparcia społecznego, całą politykę społeczną opierając na polityce rodzinnej.
Z kolei Tomasz Poręba, Poseł do Parlamentu Europejskiego podkreślał znaczenie wspólnot obywatelskich, które same się organizują na poziomie regionów.
– Mamy to szczęście, że władze województwa podkarpackiego mają świadomość czym są wspólnoty, czym jest samoorganizowanie społeczeństwa i mają też świadomość, że skok cywilizacyjny nie dokonuje się tylko poprzez inwestowanie w nowe sieci transportowe, poprzez rozwój innowacyjności, ale głównie dlatego, że ludzie potrafią się zorganizować i wzajemnie sobie pomóc.
Głos w dyskusji zabrał także członek zarządu Tadeusz Pióro, który podawał przykłady działań samorządu województwa, mające pomóc osobom bezrobotnym, zwiększając ich szanse na rynku pracy. Jako jedną z takich form pomocy wskazał Zakłady Aktywności Zawodowej, których ma być coraz więcej.
– Szereg różnych form pomocy chcemy w tym województwie uruchamiać , żeby dać pomocną rękę osobom, które dużo straciły i przywrócić ich na łono społeczeństwa – powiedział Tadeusz Pióro.
Z danych Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie wynika, że w 2012 roku na Podkarpaciu było 187 tys. 539 osób korzystających z pomocy społecznej.
Wypowiedź marszałka Władysława Ortyla z konferencji podczas Forum o Pomocy