REKLAMA

RZESZÓW. Ekolodzy zaprotestują przeciwko myśliwym! “NIE dla #lexArdanowski”

RZESZÓW / PODKARPACIE. W czwartek pod Urzędem Wojewódzkim odbędzie się protest przeciwko wprowadzeniu uprawnień dla myśliwych, które zakłada projekt ustawy nazywany #lexArdanowski. Pikietę organizują: Viva Akcja dla zwierząt – Rzeszów, Rzeszowski Ruch Antyłowiecki i Karpacki Ruch Antyłowiecki.

751578498388

Foto: pixabay.com

20 stycznia Senat RP ma się zająć projektem ustawy zmieniającej prawo łowieckie, zwanej #lexArdanowski. Jej założeniem jest pomoc w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Ekolodzy twierdzą jednak, że uchwalenie ustawy w obecym kształcie będzie miało zły wpływ na środowisko i zagrozi nie tylko zwierzętom.

Ustawa, choć ma teoretycznie ułatwić walkę z ASF, może się przyczynić do jeszcze większego rozprzestrzenienia się epidemii. Kładzie bowiem nacisk na zmasowany odstrzał dzików, ignorując potrzebę ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji w chlewniach oraz na polowaniach – informują w wydarzeniu udostępnionym na Facebooku organizatorzy.

Ekolodzy podkreślają, że ustawa zwiększa uprawnienia myśliwych. Zabronione będą spacery po lasach podczas polowań i odstrzałów. W myśl ustawy to myśliwi będą decydowali o tym, czy dany odstrzał jest odstrzałem sanitarnym, czy polowaniem. Organy administracyjne mają przestać pełnić rolę organów decyzyjnych w tej kwestii. Niepodporządkowanie się poleceniom myśliwych może grozić grzywną, ograniczeniem wolności, bądź karą rocznego więzienia. Zgodnie z projektem, w działania myśliwych zostaną zaangażowane straż pożarna, wojsko oraz policja.

Inną kwestią sporną w ustawie jest, zdaniem aktywistów, dopuszczenie możliwości polowań z tłumikiem, co może skutkować zwiększeniem kłusownictwa i niebezpieczeństwa dla pojawiających się w lasach ludzi. Organizatorzy zwracają również uwagę na to, że myśliwi, którzy nie zastosują się do zasad bioasekuracji po dokonaniu odstrzału, będą odpowiadali wyłącznie za wykroczenie.

– Dziki znów stały się główną ofiarą politycznej manipulacji i pozorowanych działań rządzących. Straci na tym polska przyroda. A także rolnicy, wolności obywatelskie i bezpieczeństwo nas wszystkich – stwierdzają organizatorzy pikiety.

Protest wyrażający sprzeciw wobec zmian w prawie łowieckim odbędzie się w czwartek, 16 stycznia od godziny 17:30 do 18:30 pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

Opracował: Kacper Ciuba

15-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-ekolodzy-zaprotestuja-przeciwko-mysliwym-nie-dla-lexardanowski-6345-00r2kc