REKLAMA

RZESZÓW. Dyspensa od niedzielnych mszy świętych do odwołania! [KOMUNIKAT]

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie poinformowała, że biskup rzeszowski Jan Wątroba do odwołania udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach świętych. Obecnie funkcjonująca dyspensa, która obowiązywała od 13 marca br., była ważna do końca marca 2020 roku.

Bp_ordynar-1140x827

Foto: diecezja.rzeszow.pl

W środę (25 marca br.) Kuria Diecezjalna w Rzeszowie poinformowała o dyspensie Biskupa Rzeszowskiego od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, w niedziele i inne święta nakazane od dnia 28 marca 2020 roku.

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W RZESZOWIE (zapis oryginalny):

W zaistniałej sytuacji kolejnych obostrzeń przepisów dokonywanych przez władze państwowe Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazuje następujące decyzje i wytyczne Biskupa Rzeszowskiego:

1. Biskup Rzeszowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terytorium Diecezji Rzeszowskiej. Dyspensa jest ważna od dnia 28 marca 2020 r. aż do odwołania.

2. Wierni są proszeni, aby dostosowali się do zarządzeń władz państwowych.

3. Kościoły mają pozostać otwarte dla wiernych.

4. Księża mają obowiązek być gotowi do udzielenia posługi sakramentalnej wobec wszystkich wiernych, którzy o nią proszą.

5. Należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali odprawiane publicznie w kościołach. Wierni są proszeni, aby odprawiali te nabożeństwa indywidualnie lub w rodzinach, bądź też uczestniczyli w nich przez środki społecznego przekazu.

6. Obrzędy pogrzebu należy ograniczyć do Stacji na cmentarzu. Mszę Świętą pogrzebową należy odprawić tylko z udziałem najbliższej rodziny.

7. Należy odwołać zwyczajowe wizyty u chorych z okazji pierwszego piątku lub pierwszej soboty miesiąca. Duszpasterze mają obowiązek udać się z posługą sakramentalną do chorego na wezwanie. Przy udzielaniu posługi należy przestrzegać ściśle wszystkich zasad higieny.

8. Pozostałe wcześniejsze wytyczne Biskupa Rzeszowskiego pozostają bez zmian.

9. Nowe wytyczne dotyczące sprawowania liturgii Wielkiego Tygodnia zostaną przekazane w najbliższym czasie.

Ks. Piotr Steczkowski

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

 

Źródło: Diecezja Rzeszowska

25-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-dyspensa-od-niedzielnych-mszy-swietych-do-odwolania-komunikat-131-00r2kc