REKLAMA

RZESZÓW. Dyskusja o strategii demograficznej z udziałem wiceminister Schmidt (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się w poniedziałek konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Dokument ma być odpowiedzią na potrzebę zapewnienia korzystnej struktury demograficznej w Polsce. W spotkaniu z samorządowcami wzięła udział Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

DSC03337-1200x648

 

Przed rozpoczęciem konsultacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów. W jego trakcie wiceminister Anna Schmidt zwróciła uwagę na cele Strategii Demograficznej.

Strategia jest wieloletnia, ponieważ zakładamy, że uda nam się osiągnąć współczynnik dzietności na poziomie 1,8%, a być może w wersji optymalnej na poziomie 2,1%, a więc wdrożyć mechanizm zastępowalności pokoleń – mówiła w Rzeszowie sekretarz stanu w MRPS.

Anna Schmidt zwróciła uwagę na potrzeby młodych osób, które rozważają założenie i powiększenie rodziny. Często wśród nich wskazywana jest chęć posiadania własnego lokum.

W ramach Strategii Demograficznej 2040 oraz Polskiego Ładu konsultujemy i wprowadzamy rozwiązania związane z mieszkalnictwem – to m. in.  Bon Mieszkaniowy, Mieszkanie Bez Wkładu, Dom Bez Formalności.

 

Wojewoda Ewa Leniart mówiła o potrzebie odwrócenia niekorzystnego trendu starzejącego się społeczeństwa. Na Podkarpaciu ta potrzeba jest szczególnie widoczna, choć – jak zaznacza wojewoda – są pewne szanse na poprawę struktury.

DSC03348-1200x675

Na Podkarpaciu obserwujemy wzrost ilości miejsc przedszkolnych. To oznacza pewną perspektywę zmanimy struktury demograficznej naszego społeczeństwa, bo pamiętamy że Podkarpacie jest tym województwem, w którym społeczeństwo się starzeje – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda odniosła się także do konsultacji przeprowadzanych w gronie samorządowców.

Bardzo ważne jest to, aby polityka demograficzna uwzględniała uwarunkowania lokalne. Dlatego tak istotny jest głos samorządowców, ale także przedstawicieli organizacji społecznych – dodała.

 

Strategia Demograficzna 2040 koncentruje się na dzietności. Strategicznym celem zaproponowanym przez autorów dokumentu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Więcej na temat Strategii Demograficznej:

https://www.gov.pl/web/demografia/strategia

 

Źródło, zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 


27-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)