REKLAMA

RZESZÓW. Dwa oszustwa “na wnuczka”. Apel policji!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policjanci nadal otrzymują sygnały o oszustach, próbujących wyłudzić pieniądze metodą “na wnuczka”. Proceder zaczyna się od telefonów od osób podających się za krewnych z prośbą o pieniądze. Starsze osoby, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu, są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. W sobotę, przestępcy oszukali w ten sposób dwoje mieszkańców Rzeszowa.

bay3q7bv6n4sr2f8pn8mx4ebkybgtmzj

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

 

O oszustwach policjanci zostali zawiadomieni w sobotę w nocy. Jak zwykle w takich przypadkach, pokrzywdzeni to osoby starsze, 72-letni mężczyzna i 74-latnia kobieta, obydwoje to mieszkańcy Rzeszowa. Jak ustalili policjanci, oszuści działali według dobrze znanego schematu.

 

W sobotę wieczorem do pokrzywdzonych, na telefon stacjonarny, zadzwonili mężczyźni podający się za wnuczka i krewnego pokrzywdzonych oraz ich adwokatów. W rozmowie poinformowali o spowodowanych przez siebie wypadkach. W jednym z nich miała zginąć kobieta w ciąży. Aby uniknąć więzienia, rzekomi krewni pilnie potrzebowali znacznej kwoty pieniędzy. Podczas kilkudziesięciominutowych rozmów, oszuści cały czas instruowali swoich rozmówców, aby nie przerywali połączenia. W końcu udało im się przekonać swoje ofiary do przekazania pieniędzy.

W obu przypadkach po ich odbiór przejechali nieznani pokrzywdzonym mężczyźni, którzy mieli być adwokatami krewnych. Im seniorzy przekazali posiadane w domach pieniądze. Niestety dopiero po późniejszym kontakcie z rodziną, zdali sobie sprawę, że zostali oszukani.

 

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się za naszą rodzinę i żądają pieniędzy.

 

Aby uniknąć oszustwa warto kierować się poniższymi wskazówkami:

– zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy pochopnych decyzji, nie ulegajmy wywieranej na nas presji;
– jak najszybciej przerwijmy połączenie i podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami, pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;
– potwierdzając dane osoby dzwoniącej, najpierw rozłączmy połączenie, a dopiero wtedy skontaktujmy się z rodziną lub numerem alarmowym 112;
– nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, którymi dysponujemy;

Pamiętajmy również, że oszuści cały czas modyfikują metody, którymi się posługują. Policjanci wielokrotnie informowali już o wariantach oszustw “na wnuczka”. Jednak każdy przypadek może się różnić, tym razem przestępcy dzwonili do pokrzywdzonych późnym wieczorem.

 

KMP Rzeszów

 

23-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)