REKLAMA

RZESZÓW. Drugie porozumienie pielęgniarek z dyrekcją szpitala przy Lwowskiej!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek Związek Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych poinformował o podpisaniu drugiego porozumienia z pełniącą obowiązki dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie Barbarą Rogowską. Dotyczy ono wypłaty dla pielęgniarek zaległych środków pieniężnych.

Foto: Strajk pielęgniarek w Rzeszowie w kwietniu 2015 roku / Zdjęcie poglądowe, archiwum Rzeszów24.pl

W piątek 29 lutego Związek Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych (ZPOA) funkcjonujący przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie, powiadomił o podpisaniu drugiego porozumienia z pełniącą obowiązki dyrektora szpitala przy Lwowskiej Barbarą Rogowską.

Tym samym oznacza to, iż to nie związki zawodowe były problemem w tym szpitalu, tylko ówczesna Dyrekcja, która nie chciała dojść do porozumienia. Cieszymy się, że bardzo dobra współpraca z obecną Panią Dyrektor Barbarą Rogowską pokazała, że można w sposób pokojowy i korzystny dla obu stron dojść do porozumienia. Przypominamy, że poprzedni Dyrektor Bałata nie wyrażał zgody na wypłatę powyższych środków – czytamy w komunikacie Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.

Zgodnie z informacjami w treści oświadczenia, wypłata zaległych środków dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w okresie od 1 września 2018 do 3 grudnia 2019 roku nastąpi do 16 marca 2020 roku. Kwota dla każdej pielęgniarki / położnej wyniesie 2247,49 zł brutto za etat (dla osób, które pracowały w całym tym okresie). W pozostałych przypadkach kwota wyniesie około 140 zł brutto miesięcznie

Środki w ramach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia od stycznia 2020 do marca 2020 będą wypłacane co miesiąc według harmonogramu.

Konflikt w szpitalu przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie trwa od kilku miesięcy. 18 stycznia odbyła się w Rzeszowie manifestacja pielęgniarek. Związek Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych (ZPOiA) oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) żądały, by dyrektor Bałata cofnął zwolnienia dla dwóch pielęgniarek, Katarzyny Ciury oraz Joanny Buż – przewodniczącej i wiceprzewodniczącej ZPOiA. Związki nie zauważyły przeciwwskazań do takiej decyzji dyrekcji. Kolejnym ich żądaniem było wycofanie przez dyrektora placówki pozwu sądowego wobec pielęgniarki Sylwii Rękas, przewodniczącej OZZPiP. Skarżono się także na warunki pracy w szpitalu.

Krzysztof Bałata złożył swoją rezygnację po zakończeniu obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która odbyła się w piątek 31 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim. Wspólnym stanowiskiem wypracowanym wówczas przez dwa związki zawodowe i Zarząd Województwa Podkarpackiego była rekomendacja dla dyrektora o polubowne rozwiązanie spraw pracowniczych. Krzysztof Bałata był dyrektorem KSW nr 2 w Rzeszowie od maja 2017 roku.

We wtorek 4 lutego pełniącą obowiązki dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie została Barbara Rogowska. 7 lutego podpisała ona z pielęgniarkami porozumienie, które zakładało przywrócenie do pracy zwolnione pielęgniarki i wycofanie pozwów przeciwko przewodniczącej OZZPiP. Związki zdecydowały się wówczas na tzw. “cztery miesiące spokoju”.

Źródło: red., ZPOA / Facebook

29-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-drugie-porozumienie-pielegniarek-z-dyrekcja-szpitala-przy-lwowskiej-7432-00r2kc