REKLAMA

RZESZÓW. Demontaż słupów oświetleniowych na Stadionie Miejskim (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej 69 trwa demontaż czterech słupów oświetleniowych. Jest to element prac modernizacyjnych. Słupy “wyłaniały się” znad korony rzeszowskiego stadionu od prawie 50 lat.

Bez nazwy-1_10

Foto: Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe

W poniedziałek 11 stycznia 2021 rozpoczęto demontaż czterech 52-metrowych masztów oświetleniowych na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie. Na każdym z nich znajdują się 52 lampy o mocy 2000 W. Słupy zostaną zastąpione dwoma 61-metrowymi masztami oraz oświetleniem na dachu trybuny wschodniej. Ma ono oświetlać, zarówno płytę boiska, jak i tor żużlowy, a w razie potrzeby również inne obiekty, jak na przykład scenę w trakcie koncertu.

– Historia czterech słupów oświetleniowych na Stadionie Miejskim STAL w Rzeszowie rozpoczyna się w 1972 r. Według pierwotnych planów pierwsze rozbłyśnięcie jupiterów miało nastąpić już w 1973 r., jednak ostatecznie zabłysły one w lipcu 1974 roku. Przy budowie oświetlenia, społeczną pomocą wykazali się pracownicy pobliskiego zakładu WSK, podobnie jak to było przy budowie samego stadionu niecałe 20 lat wcześniej. W trakcie budowy oświetlenia na koronie stadionu postawiono również wieżyczkę sędziowską oraz wymieniono nagłośnienie na nowe – podaje Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe.

Pierwsze spotkanie, które odbyło się przy sztucznym oświetleniu, to mecz piłkarski Stali Rzeszów z Siarką Tarnobrzeg, które wygrali “Biało-Niebiescy” (3:2). Od lat oświetlenie z masztów nie było używane, ze względu na zmianę przepisów licencyjnych PZPN.

 

Modernizacja Stadionu Miejskiego

Za modernizację Stadionu Miejskiego odpowiedzialna jest firma ADA Light z Gostynina. Miasto chciało przeznaczyć na budowę 8,6 miliona złotych, ale prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zdecydował, że miasto dołoży brakujące pieniądze i podpisze umowę z wymienioną powyżej firmą. Koszt remontu wyniesie dokładnie 10 869 510,00 zł.

Zamówienie składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich dotyczy przebudowy głównego boiska do piłki nożnej, boiska treningowego i toru żużlowego.

Boisko główne ma zostać zmodernizowane w zakresie:
– określenia pola gry i poboczy wraz z polami rozgrzewki,
– wykonania instalacji ogrzewania płyty zasilanej z projektowanego węzła cieplnego,
– wykonania systemu drenażu wraz z włączeniem do istniejącego kanału kanalizacji deszczowej,
– wykonania systemu nawadniania murawy zasilanego z istniejącej studni głębinowej,
– ułożenia nowej murawy na płycie głównej boiska.

Przebudowa toru żużlowego obejmuje wymianę krawężnika wewnętrznego toru żużlowego wraz z wymianą/uzupełnieniem elementów bandy żużlowej na elementy pochłaniające energię kinetyczną, a także montaż odwodnienia liniowego i instalacji kanalizacji deszczowej, włączonej do istniejącego kolektora kanalizacji deszczowej na terenie stadionu.

W zakresie pierwszego etapu modernizacji mieści się też przebudowa pomieszczenia pod trybuną wschodnią na potrzeby zabudowy węzła cieplnego do zasilania systemu ogrzewania boiska, wykonanie systemu nawadniania boiska treningowego oraz systemu drenażu na boisku treningowym.

Drugi etap zakłada wykonanie robót budowlanych oświetlenia LED płyty boiska i toru żużlowego oraz wybudowanie dodatkowego punktu kasowego od strony alei Powstańców Warszawy. Trzecim zadaniem wybranego w przetargu wykonawcy jest to, co się właśnie dokonuje, czyli rozbiórka czterech wysokich masztów oświetleniowych.

Zarówno przebudowany tor żużlowy, jak i boisko główne będzie miało standard licencyjny ekstraklasy wymagany przez PZPN oraz najwyższy standard wymagany przez PZMot.

Źródło: Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe, BIP Miasta Rzeszowa

Zdjęcia: Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe


11-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-demontaz-slupow-oswietleniowych-na-stadionie-miejskim-zdjecia-7337-00r2kc