REKLAMA

RZESZÓW. Co z przejazdem przy SP nr 17? Marek Bajdak skierował wniosek do sądu

RZESZÓW / PODKARPACIE. Marek Bajdak, pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa, skierował do Sądu Rejonowego w Rzeszowie wniosek o to, by do zakończenia sprawy sądowej okoliczni mieszkańcy nie mogli korzystać z przejazdu przy Szkole Podstawowej nr 17, w godzinach od 7:00 do 15:00.

bulwarowa1

Foto: Urząd Miasta Rzeszowa

Wniosek dotyczy toczącej się od wielu miesięcy sprawy przejazdu drogą tuż obok szkoły podstawowej do nowo powstałych za nią bloków. Na przejazd przez teren szkoły, na zasadzie służebności, wyrazili zgodę kilka lat temu miejscy radni. Potem wycofali się z tej decyzji, a sprawa w styczniu tego roku trafiła do sądu. Miasto Rzeszów wniosło o zniesienie służebności.

Postępowanie sądowe się toczy, ale utrudnienia pozostały. Znacznie zwiększył się ruch na ulicy Bulwarowej, co stwarza realne zagrożenie dla uczniów i jest problemem zwłaszcza dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy nie mogą ich bezpiecznie dowieźć do szkoły. Dlatego szukając rozwiązania z prawnikami, po apelach rodziców, podjąłem decyzję o skierowaniu do sądu takiego właśnie wniosku, który mam nadzieję zostanie pozytywnie rozpatrzony przez sąd i przynajmniej czasowo rozwiąże problem tłumaczy pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

 

We wniosku samorząd miasta – jako strona postępowania – prosi o zakaz korzystania z biegnącej tuż przy szkole drogi przez mieszkańców sąsiednich bloków w godzinach od 7:00 do 15:00, wskazując, że zaistniała sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla uczniów, a mieszkańcy powstałych bloków mają inny dojazd do swoich mieszkań – ulicą Lenartowicza.

Podjęte działanie jest rozwiązaniem tymczasowym, ale zarazem jedynym jakie mogłem w zastanej sytuacji podjąć. Sąd – zgodnie z prawem – ma na podjęcie decyzji kilka dni. Wierzę, że będzie ona korzystna dla miasta i poprawi bezpieczeństwo uczniów tej szkoły w oczekiwaniu na ostateczny wyrok sądu w sprawie zniesienia udzielonej służebności – dodaje p.o. prezydenta Marek Bajdak.

Miasto Rzeszów próbowało porozumieć się z deweloperem w 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia przejazdu obok szkoły, jednak odpowiedź była negatywna. Spółka zaproponowała m.in. zamontowanie progów zwalniających.

Stąd decyzja p.o. prezydenta Marka Bajdaka o wystąpienie z wnioskiem do sądu o wprowadzenie takiego zakazu do czasu rozstrzygnięcia sprawy o zniesienie służebności.

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

15-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.