REKLAMA

Rzeszów Carpathia Festiwal. Trwają zapisy! Jacek Cygan gościem honorowym

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rusza XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Wykonawcy autorskich piosenek z całego świata mają szansę zdobyć zaproszenie na wielki finał 20-22 sierpnia 2021 roku. Gościem honorowym festiwalu i jednym z jurorów będzie Jacek Cygan.

img_2114
Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Od 20 do 22 sierpnia, w Rzeszowie odbędzie się 17. finał jednego z najciekawszych festiwali muzycznych w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, który promuje autorskie utwory i młodych artystów. Z towarzyszeniem znakomitych muzyków orkiestry festiwalowej o Grand Prix zawalczą wykonawcy z różnych zakątków Europy i świata wyłonieni w eliminacjach. Przyjmowanie zgłoszeń właśnie się rozpoczęło.

Do udziału w Festiwalu mogą zgłosić się osoby w wieku od 16 roku życia, z całego świata – soliści, duety, tercety i kwartety. Do prezentacji festiwalowej uczestnicy przygotowują dwie piosenki autorskie w dowolnym języku – kompozycje napisane przez samego wykonawcę lub specjalnie dla niego.

Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną, na adres: festival@carpathia.rzeszow.pl do 28 lutego 2021 roku. Powinno ono zawierać nagrania utworów oraz inne wymagane regulaminem załączniki: formularz zgłoszeniowy, zapisy nutowe i teksty utworów, dwie fotografie i życiorys. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.carpathia.rzeszow.pl

Na podstawie nadesłanych utworów Komisja Kwalifikacyjna wyłoni zwycięzców I Etapu konkursu i 10 maja 2021 roku ogłosi, kto wystąpi w finale. Podczas Rzeszów Carpathia Festival 20-22 sierpnia 2021 roku, kompozycje oraz ich wykonania „na żywo” zostaną ocenione przez Jury Festiwalu. Najlepszy wykonawca zdobędzie Grand Prix – m.in. dofinansowanie wydania płyty lub organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do wykonania koncertu w kolejnej edycji festiwalu – 15 tys. zł. Jurorzy przyznają także nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, a także za najlepszą kompozycję i dla największej osobowości scenicznej. Przewidziane są również indywidualne wyróżnienia jurorskie.

Podczas konkursowego koncertu w Rzeszowie wykonawcom towarzyszy Orkiestra Festiwalowa. Od 2017 roku dyryguje nią Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie – pianista, producent i aranżer muzycznych takich programów dla telewizji, jak „Taniec z Gwiazdami”, czy „Przebojowa Noc”, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz innych koncertów, a także realizacji płytowych.

W trzydniowym programie festiwalu obok zmagań o Grand Prix znajdą się koncerty gwiazd. Na Rzeszów Carpathia Festival gościli już m.in.: Kasia Kowalska, Ryszard Rynkowski, Natalia Kukulska, Maja i Andrzej Sikorowscy, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau, Patrycja Markowska, Janusz Radek, Majka Jeżowska, Małgorzata Ostrowska, Ewa Farna, Gordon Haskell i zespoły: Pectus, Kombi, Bracia, Bajm, Łzy, De Mono, Varius Manx, Perfect Symfonicznie, RSC, Universe, Kamil Bednarek, Michał Szpak. Swoje artystyczne jubileusze świętowały tu również ikony polskiej piosenki: Krzysztof Dzikowski – autor legendarnych polskich przebojów takich jak m.in. „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Tak bardzo się starałem” oraz  Danuta Błażejczyk – jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich artystek.

Szczegóły  naszego sierpniowego programu niech pozostaną jeszcze niespodzianką. Ale już dziś mogę zdradzić, że gościem honorowym XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” 2021 będzie Jacek Cygan, znakomity poeta, prozaik, autor tekstów piosenek i librecista – informuje Anna Czenczek, pomysłodawczyni festiwalu i dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Jacek Cygan napisał ponad tysiąc piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Jerzym Filarem, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Zauchą i Ryszardem Rynkowskim. Pięciokrotnie piosenki z jego tekstami wygrywały Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

Jego utwory w nowych, świetnych aranżacjach, rzeszowska publiczność usłyszy podczas specjalnego koncertu – dodaje Anna Czenczek.

Źródło: UM Rzeszowa

24-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)