REKLAMA

RZESZÓW. Bez czarny zostanie Europejskim Drzewem Roku? Spotkanie z reporterem BBC!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszowski bez czarny powalczy o tytuł Europejskiego Drzewa roku 2020. Z tej okazji 2 lutego do Rzeszowa przyjedzie Rob McBride, ambasador konkursu i reporter BBC.

bez czarny - mój portet z odległości kilkunastu metrów_1

Foto: UM Rzeszowa

Wyjątkowy bez czarny, który znajduje się przy ulicy Grodzisko 5 w Rzeszowie zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2019 w Polsce. Teraz okaz przyrody będzie reprezentował nasz kraj w konkursie: Europejskie Drzewo Roku 2020. O tytuł powalczy łącznie 16 drzew. Głosowanie rozpoczyna się 1 lutego. Głosy będzie można oddawać TUTAJ. Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Czarny Bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

2 lutego o godzinie 16:15 przy rzeszowskim bzie (ulica Grodzisko 5) odbędzie się spotkanie z miłośnikiem przyrody, reporterem BBC Robem McBride. Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami. Blisko 5 tysięcy osób śledzić jego konto na Twitterze . Od 2015 roku regularnie odwiedza drzewa biorące udział w Europejskim Konkursie Drzewo Roku.

bez czarny- sięgam do drugiego pietra

Foto: UM Rzeszowa

Bez ma około 6 metrów wysokości i 125 centymetry obwodu. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek, grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne. Człowiek mając świadomość, że bez czarny to zazwyczaj krzew stojąc pod naszym drzewem nabiera pokory. W moim przekonaniu zasługuje ono również na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym byłoby staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na Bez Czarny z Rzeszowa – namawia Halina Sikora, mieszkanka miasta, która zgłosiła drzewo do konkursu.

Źródło: red., UM Rzeszowa, Klub Gaja / inf. prasowa

31-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-bez-czarny-zostanie-europejskim-drzewem-roku-spotkanie-z-reporterem-bbc-2096-00r2kc