RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszowski bez czarny powalczy o tytuł Europejskiego Drzewa roku 2020. Z tej okazji 2 lutego do Rzeszowa przyjedzie Rob McBride, ambasador konkursu i reporter BBC.
Foto: UM Rzeszowa
Wyjątkowy bez czarny, który znajduje się przy ulicy Grodzisko 5 w Rzeszowie zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2019 w Polsce. Teraz okaz przyrody będzie reprezentował nasz kraj w konkursie: Europejskie Drzewo Roku 2020. O tytuł powalczy łącznie 16 drzew. Głosowanie rozpoczyna się 1 lutego. Głosy będzie można oddawać TUTAJ. Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
– Czarny Bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.
2 lutego o godzinie 16:15 przy rzeszowskim bzie (ulica Grodzisko 5) odbędzie się spotkanie z miłośnikiem przyrody, reporterem BBC Robem McBride. Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami. Blisko 5 tysięcy osób śledzić jego konto na Twitterze . Od 2015 roku regularnie odwiedza drzewa biorące udział w Europejskim Konkursie Drzewo Roku.
Foto: UM Rzeszowa
Bez ma około 6 metrów wysokości i 125 centymetry obwodu. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.
– Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek, grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne. Człowiek mając świadomość, że bez czarny to zazwyczaj krzew stojąc pod naszym drzewem nabiera pokory. W moim przekonaniu zasługuje ono również na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym byłoby staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na Bez Czarny z Rzeszowa – namawia Halina Sikora, mieszkanka miasta, która zgłosiła drzewo do konkursu.
Źródło: red., UM Rzeszowa, Klub Gaja / inf. prasowa
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.