REKLAMA

Rzeszów będzie miał nowy zbiornik do magazynowania wody pitnej

RZESZÓW / PODKARPACIE. Nowy zbiornik o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych powstaje na osiedlu Pobitno. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie będzie tam magazynować zapasy wody pitnej. Zbiornik będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

water-4321051_960_720

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

 

Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Zbiornik, który powstaje przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno będzie miał 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności.

Będzie w nim magazynowany zapas wody pitnej – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Obecnie MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku nowego zbiornika pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych.

Rzeszów korzysta z ujęcia wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. metrów sześciennych na dobę. Zapotrzebowanie na wodę pitną w Rzeszowie jest szacowane na około 30 tys. metrów sześciennych na dobę.

 

Dotychczasowo wykorzystywane zbiorniki wody czystej zapewniają zaopatrzenie w wodę na około 1,3 doby w przypadku awarii. Po oddaniu zbiornika na osiedlu Pobitno czas na jaki miasto będzie zabezpieczone w wodę znacznie wzrośnie.

Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – opowiada Grzegorz Liszcz.

Nowy zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno – dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne.

 

Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników, odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi o średnicach 300 i 600 milimetrów włączone do istniejących sieci wodociągowych. Będą doprowadzone do komory zasuw. Tam rozdzielany będzie dopływ i odpływ wody na poszczególne zbiorniki wody pitnej. Z komory zasuw będzie również doprowadzona woda do części socjalnej – wyjaśnia Grzegorz Liszcz.

Obiekt będzie połączony także z siecią kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w ulicy Kurpiowskiej oraz al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. To zapewni nie tylko odprowadzanie wody deszczowej, ale także – przypadku awarii – umożliwi spuszczenie wody ze zbiorników.

Zbiornik i jego cała infrastruktura będą podłączone do sieci gazowej oraz oczywiście oświetlone i skomunikowane.

 

Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej.

Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 25,76 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m. in. moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Oczywiście także odpowiednie okablowanie i system zarządzania energią. W projektowanej instalacji, moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych. Na elewacji budynku zamontowane zostaną bezramkowe moduły wykonane w technologii szkło-szkło, wykorzystujące krzemowe, monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Moduły będą montowane w układzie fasady wentylowanej – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

Prace przy budowie nowego zbiornika już się rozpoczęły, a zakończenie jest planowane na 19 sierpnia 2022 roku.

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

 

12-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)