REKLAMA

Rzeszów będzie miał nowy hejnał. Skomponował go wybitny światowy jazzman

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszów będzie miał nowy hejnał. Stworzył go Tomasz Stańko – urodzony w Rzeszowie obecnie jeden z najlepszych jazzmanów na świecie. Kiedy usłyszymy tę jazzową melodię po raz pierwszy?

Tomasz Stańko urodził się w Rzeszowie 11 lipca 1942 roku. Jest trębaczem jazzowym oraz kompozytorem. Nie zapomina o swoim rodzinnym mieście – na prośbę muzyków i znajomych po jednym z koncertów w Filharmonii Rzeszowskiej zgodził się na stworzenie nowego hejnału stolicy Podkarpacia o lekkim, jazzowym brzmieniu.

Hejnał trwa 2,5 minuty. Jego napisanie i nagranie kosztowało 40 tysięcy złotych. Teraz wszystko zależy od Ratusza – jeśli rzeszowscy radni zatwierdzą nową melodią i w specjalnym dokumencie podpisze się pod nią prezydent Tadeusz Ferenc, hejnał zostanie oficjalnie przyjęty.

Obecny hejnał Rzeszowa obowiązuje od 1997 roku. Skomponował go Jarosław Siwiński – kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i komputerowej. Hejnał opiera się na bazie dźwięków dzwonów wieżowych, czyli tzw. carillon. Prawdziwego carillonu nigdy jednak w stolicy Podkarpacia nie dało się słyszeć, dlatego nie można mówić o szczególnym przywiązaniu miasta do obecnego hejnału.

Tomasza Stańkę rzeszowianie mogli usłyszeć natomiast nie raz. Jego trąbka brzmiała na scenie Rynku, pod wieżą farną, czy na ul. 3 maja. Zmiana hejnału na jego kompozycję wydaje się więc bardzo naturalna.

Kiedy pierwszy raz będzie można usłyszeć nowy hejnał? Będzie to prawdopodobnie 17 stycznia 2016 roku, kiedy stolica Podkarpacia będzie obchodziła kolejną rocznicę lokacji miasta. Ma być tam obecny również sam autor hejnału, który odegra go dla rzeszowskiej publiczności.

foto: Magdalena Ławniczak / oficjalna strona Tomasza Stańki

foto: Magdalena Ławniczak / oficjalna strona Tomasza Stańki

(az)

17-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)