REKLAMA

RZESZÓW. Baseny ROSiR nagrodzone Kryształową Cegłą!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Baseny miejskie ROSiR-u zostały nagrodzone “Kryształową Cegłą” w XIX edycji konkursu Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego w Lublinie. Przebudowa basenów zajęła drugie miejsce w kategorii „Rozbudowy i rewaloryzacje”.

Przechwytywanie_18

Foto: Kacper Ciuba / archiwum Rzeszów24.pl

Remont rzeszowskich basenów miejskich został doceniony przez międzynarodowe jury XIX edycji Konkursu “O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach granicy Unii Europejskiej”. Inwestycja ta zajęła drugie miejsce w kategorii “Rozbudowy i Rewaloryzacje”.

Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczyni się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego. Konkurs jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe w Lublinie.

Remont basenów zakończono w 2018 roku. Koszt inwestycji to prawie 17 milionów złotych. W ramach przebudowy wykonano: basen wyczynowy o wymiarach: długość – 50 metrów, szerokość – 21 metrów, głębokość – od 1,35 metra do 1,8 metra, powierzchnia lustra wody – 1050 metrów kwadratowych, basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie i powierzchni lustra wody 900 metrów kwadratowych, basen dla dzieci o nieregularnym kształcie i powierzchni lustra wody 98 metrów kwadratowych oraz brodzik dla przedszkolaków o nieregularnym kształcie i powierzchni lustra wody 50 metrów kwadratowych.

Baseny wyposażono w atrakcje wodne (wieża ze zjeżdżalnią rurową, rwąca rzeka z gejzerami, grzybek wodny, zjeżdżalnia typu „wąż” i inne). Ponadto przygotowano: wodny plac zabaw w kształcie okręgu z kolejnymi atrakcjami wodnymi (tunel wodny i tzw. tryskacze), bezpieczną nawierzchnię EPDM, plac zabaw nad pomieszczeniami technicznymi, trybuny z zapleczem sanitarno-szatniowym dla basenów i otwartych kortów tenisowych oraz plaże basenowe z bezpiecznej nawierzchni EPDM.

Przechwytywanie2_2

Foto: Kacper Ciuba / archiwum Rzeszów24.pl

W konkursie nagrodzono również inne rzeszowskie inwestycje. Osiedle “Jaśminowe domy” firmy IBR Development zwyciężyło w kategorii „Zespoły budynków mieszkalnych”, blok przy ulicy Zacisznej 13 otrzymał drugie miejsce w kategorii „Budynki mieszkalne”. Drugie miejsce zdobyła także inwestycja “Bulwary Park”, która została nagrodzona w kategorii „Budynki mieszkalno-usługowe”.

Konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i ideę Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i regionów – od Skandynawii po Bałkany. Partnerami Konkursu są przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytucji administracji budowlanej, ochrony środowiska, wyższych uczelni technicznych, branżowych organizacji i stowarzyszeń. Partnerstwo to oparte jest na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie nie tylko architektury, budownictwa, urbanistyki, ale również ochrony środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego.

W dotychczasowych 18 edycjach Konkursu rywalizowało ze sobą ponad 900 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji. Były to zarówno nowe, jak i modernizowane obiekty, o zróżnicowanym nakładzie finansowym, reprezentujące bogaty katalog kategorii – od niewielkich lokalnych ośrodków kultury czy sportu, po duże zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej, hotele, sanatoria, obiekty sakralne czy akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra handlowe.
Międzynarodowa Kapituła co roku staje przed ogromnym wyzwaniem: ocenia perły architektoniki wschodniego pogranicza UE nie tylko pod względem walorów i oryginalności rozwiązań architektonicznych, czy jakości wykonania, ale także z uwagi na wpływ na środowisko, jak również w aspekcie wartości społecznych, kulturowych i narodowych.

Przypomnijmy, że w 2013 roku “Kryształową Cegłę” otrzymała rzeszowska Fontanna Multimedialna, a w 2015 roku nagrodę tą miasto zdobyło za plac przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie.

 

Źródło: UM Rzeszowa, ptm.lublin.pl

02-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-baseny-rosir-nagrodzone-krysztalowa-cegla-1877-00r2kc