REKLAMA

RZESZÓW. Aż 63 proc. fałszywych połączeń na numer 112!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W czwartek 11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego.  Wiele osób wciąż nie rozumie, że numery ratunkowe służą ratowaniu zdrowia i życia. Niestety, w 2020 roku aż 63 procent telefonów do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie było fałszywych.

IMG_9482-1200x800

Foto (3): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Wasza codzienna praca, zaangażowanie i determinacja sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas czwartkowego spotkania z operatorami numeru alarmowego 112 z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego.

Wojewoda Ewa Leniart, w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, przekazała wyróżniającym się operatorom pamiątkowe tabliczki i podziękowania za profesjonalizm i zaangażowanie w codzienną trudną i wymagającą pracę.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego minister Mariusz Kamiński skierował do operatorów specjalny list, w którym podkreśla, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na barkach pracowników centrów powiadamiania ratunkowego każdego dnia.

Pracując w Centrach Powiadamiania Ratunkowego, na co dzień zmagają się Państwo z ekstremalnymi wydarzeniami, w których stawką jest walka o ludzkie życie. Profesjonalizm, umiejętność szybkiego podejmowania właściwych decyzji, odporność na stres sprawiają, że obywatele, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie mogą zawsze liczyć na szybką pomoc. Państwa praca to od lat niezwykle ważny i sprawnie działający element systemu ratownictwa w Polsce – czytamy w liście ministra.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, jak istotne jest upowszechnianie wiedzy o numerze alarmowym 112. – W zeszłym roku do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ponad 840 tys. zgłoszeń. Niestety 63 procent z nich stanowiły zgłoszenia fałszywe.  Pamiętajmy, 112 jest numerem ratującym życie. Korzystajmy z niego wówczas, gdy jest to w pełni uzasadnione, czyli w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska – powiedziała wojewoda podczas konferencji prasowej.

IMG_9471-1200x800

Nie byłoby skutecznej, sprawnej dyspozycji właściwych służb, gdyby nie osoby, które numer 112 obsługują. Rzeszowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego wykonuje ogromna pracę, za którą serdecznie dziękuję. Wasze codzienne zaangażowanie, sumienność, rzetelność, determinacja sprawiają, że czujemy się bezpiecznie – dodała wojewoda.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie jest jednym z 17 działających na terenie Polski  i stanowi ważny element w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego na terenie województwa podkarpackiego. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, analizują je pod względem zasadności, a następnie przekazują dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań.

W 2020 roku na numer 112, obsługiwany przez CPR w Rzeszowie, wpłynęło ogółem 840 640 zgłoszeń, z czego 532 638 to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane).

IMG_9478-1200x800

W ramach „odmiejscowienia” wewnętrznego systemu powiadamiania ratunkowego operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsłużyli 39 783 zgłoszeń. Natomiast pozostałe centra powiadamiania ratunkowego przejęły z naszego terenu 9 529 zgłoszeń.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

12-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.