REKLAMA

RZESZÓW. Archeolodzy rozpoczęli prace na ul. Grunwaldzkiej (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W ostatnich dniach rozpoczęły się prace archeologiczne na ulicy Grunwaldzkiej. Wykopy będą wykonywane na całej długości deptaka.

IMG_20201121_151752

Foto (3): Kacper Ciuba

Ruszyły prace archeologiczne na ulicy Grunwaldzkiej, gdzie w ostatnich dniach zdejmowano kostkę i robiono miejsce dla koparki.

Miasto planowało na wykonanie prac archeologicznych przeznaczyć dokładne 500 tysięcy złotych. Ostatecznie miasto dopłaciło ponad 160 tysięcy złotych i podpisało umowę z Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, która zaoferowała za wykonanie prac 664 908,48 zł.

 

IMG_20201121_151803

Wykonanych zostanie 7 wykopów na całej długości ulicy Grunwaldzkiej. Łącza powierzchnia wykopów wyniesie 766 metrów kwadratowych.

Archeolodzy spodziewają się natrafienia na relikty nawierzchni drewnianej, jaką odnaleziono już przy okazji remontów na ulicy 3 Maja. wykonawcy prac liczą też na znalezienie fragmentów bramy sandomierskiej, która była miejscem wejścia do miasta od strony północnej.

Do zadań wykonawcy badań archeologicznych należy:
a)    rozebranie istniejącej nawierzchni z kostki ze złożeniem materiału (kostki betonowej z rozbiórki) wraz zabezpieczeniem na czas robót w obrębie prowadzonych badań,
b)    rozbiórka poszczególnych warstw konstrukcyjnych z wywiezieniem poza zakres inwestycji,
c)    zasypanie wykopu gruntem wraz z wstępnym zagęszczeniem niezwłocznie po zakończonych badaniach na danym obszarze,
d)    zabezpieczenie wykopów przez cały czas trwania prac w sposób zgodny z przepisami BHP,
e) odtworzenie nawierzchni z kostki brukowej.

Deptak na czas prac archeologicznych nie będzie całkowicie zamknięty dla pieszych. Prace te potrwają do marca przyszłego roku, później miasto planuje rozpocząć remont ulicy Grunwaldzkiej.

IMG_20201121_151833

 

Po zakończeniu prac archeologicznych miasto zamierza przeprowadzić renowację ulicy Grunwaldzkiej. Jak będzie wyglądał remont?

Na długości 246,72 metra obecną nawierzchnię zastąpią kamienne płyty. Przebudowa zakłada także remont kanalizacji, sieci wodociągowej, gazowej i elektrycznej. Znajdujące się na deptaku lampy zostaną odmalowane, a oświetlenie będzie wymienione na nowe – ledowe.

Miasto przewiduje także remont placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pojawią się na nim nowe ławki i zieleniec oddzielający plac od przestrzeni ulicy Grunwaldzkiej (z zachowaniem istniejącego drzewostanu).

Miasto chce przeznaczyć na renowację ulicy Grunwaldzkiej około 4 miliony złotych.

22-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)