REKLAMA

RZESZÓW. Alkohol to też narkotyk! Rzeszów pokazuje, że da się bawić bez niego

RZESZÓW / pODKARPACIE Rusza program, który ma przeciwdziałać alkoholizmowi i narkomanii w Rzeszowie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje organizacji pozarządowych, które w ciekawy sposób pokażą mieszkańcom Rzeszowa w różnym wieku, jak zgubne są skutki nadużywania substancji psychoaktywnych. Jest to konieczne, bo niestety, problem jest coraz poważniejszy.

Skutki nadużywania alkoholu są ogromne: zarówno zdrowotne, jak i społeczne. Cukrzyca, padaczka alkoholowa, nadciśnienie, ale również rozbite rodziny czy przemoc domowa. To tylko część konsekwencji zbyt dużego i ciągłego spożycia alkoholu. Jak problem wygląda w Rzeszowie? Niestety, liczba osób nadużywających etanol stale rośnie.

Według danych Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, tylko w I połowie 2023 roku było już 103 osoby zgłoszone do leczenia odwykowego. To znaczny wzrost względem 2022 roku. Zapobieganie i uświadamianie na ten temat jest więc najważniejsze już od najmłodszych lat.

MOPS chce zapobiegać alkoholizmowi w Rzeszowie
Naszym głównym przesłaniem jest pokazanie mieszkańcom Rzeszowa, jak można w ciekawy, kreatywny sposób spędzać czas, rozwijać swoje pasje, poznawać się. Chcemy, żeby widzieli, że do tego nie jest potrzebny alkohol ani inne substancje psychoaktywne. Wręcz przeciwnie: dobrze jest mieć głowę „niezaśmieconą” używkami, bo łatwiej wyzwalać pasje, łatwiej nawiązywać kontakty i utrzymywać relacje w grupie – tłumaczy Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Właśnie z tego powodu ruszył nabór do zadania publicznego „Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży”. Miasto ma na to zadanie aż 190 tys. złotych, a pojedyncza dotacja nie może przekraczać 60 tys. zł. Program będzie wykonywany od 1 września do 31 października 2023 roku, a jego realizacją zajmą się NGO-sy.

Ważne, aby miasto robiło to w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi. Są one naszym strategicznym partnerem w przeciwdziałaniu nadużywania substancji psychoaktywnych – wyjaśnia Irena Marszałek-Czekierda.

Na zadanie składać się będą m.in. spotkania plenerowe, wspólne gry, zabawy, rozmowy i nie tylko. Miasto czeka na najciekawsze propozycje realizacji od NGO-sów. Ma również powstać niedługi film podsumowujący i promujący całą akcję.

Termin składania ofert mija 16 sierpnia o godz. 15.30. Chętne organizacje miasto zaprasza do zapoznania się ze szczegółami: http://mopsrzeszow.pl/a,387,prezydent-miasta-rzeszowa-oglasza-otwarty-konkurs-ofert-na-powierzenie-realizacji-zadania-publicznego-w-zakresie-przeciwdzialania-uzaleznieniom-i-patologiom-spolecznym-w-2023-roku  oraz wzięcia udziału w konkursie.

źródło: Materiały Nadesłane

zdjęcie: Pixabay.com

31-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)