REKLAMA

RZESZÓW. Akcja “Pieszy”. Wzmożone kontrole policji!

303-200934

Foto: Podkarpacka Policja

Szybko zapadający zmrok i gorsze warunki atmosferyczne powodują, że piesi są dla kierujących słabo widoczni. Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach.

Mając na względzie bezpieczeństwo tych niechronionych uczestników ruchu drogowego, od piątku od godziny 14:00 do godziny 22:00 rzeszowscy policjanci przeprowadzali działania „Pieszy”. Działania będą kontynuowane w sobotę i w niedzielę w tych samych godzinach.

Głównym celem działań będzie egzekwowanie od osób pieszych i kierujących pojazdami, bezpiecznego zachowania się na drodze. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na kierowców, którzy niebezpiecznie jeżdżą i łamią przepisy ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych. Najbardziej rażące wykroczenia popełniane w tych miejscach to:

 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na skrzyżowaniu przez kierującego skręcającego w drogę poprzeczną.

Jak zawsze na pobłażliwość funkcjonariuszy nie będą mogli liczyć kierowcy, którzy zdecydują się prowadzić samochód będąc pod wpływem alkoholu.

Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia, nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu. Podczas działań policjanci zwrócą uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, między innymi:

 • przechodzenie i przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych;
 • niestosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej
 • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd;
 • wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;
 • naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi; naruszenie obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza;
 • niestosowanie się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych poruszającego się po drodze poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu.

Funkcjonariusze przypominają, że ważnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo osób pieszych jest korzystanie przez nich z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru, kiedy dostrzeże osobę na drodze. Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków, zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym ranem, jest dla kierowcy mało widoczny.

Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy mgły, ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości nawet 150 metrów. Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka, sprawiają, że jesteśmy lepiej widoczni. Warto wyposażyć się w elementy odblaskowe i nosić je nawet w miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy.

Policjanci apelują także do kierowców, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i szkół oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników. Pamiętajmy, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo.

Źródło: Podkarpacka Policja

21-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-akcja-pieszy-wzmozone-kontrole-policji-87-00r2kc