REKLAMA

RZESZÓW. 65-latka oszukana “na wnuczka”! Straciła oszczędności

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policjanci nadal otrzymują sygnały o oszustach próbujących wyłudzić pieniądze metodą “na wnuczka”. Proceder zaczyna się od telefonów od osób podających się za krewnych z prośbą o pieniądze. Starsze osoby, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu, są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. W ubiegłym tygodniu przestępcy działając w ten sposób, oszukali mieszkankę Rzeszowa.

bay3q7bv6n4sr2f8pn8mx4ebkybgtmzj

Foto: pixabay.com

O oszustwie policjanci zostali zawiadomieni przez pokrzywdzoną w czwartek. Schemat działania oszustów był dobrze znany z podobnych przypadków. Policjanci ustalili, że w środę około południa do mieszkanki Rzeszowa zadzwonił mężczyzna podający się za jej krewnego.

Poinformował ją o spowodowanym przez siebie wypadku, w którym poważnie ranna została kobieta. Aby uniknąć więzienia potrzebował pilnie pieniędzy. Poprosił kobietę o pomoc, czyli pożyczenie pieniędzy.

Mieszkanka Rzeszowa zgodziła się pomóc “krewnemu” i przekazać pieniądze. Pojechała do banku skąd wybrała pieniądze i dodatkowo zaciągnęła kredyt. Całą, znaczną kwotę, przekazała kurierowi, rzekomemu policjantowi. Niestety dopiero po kontakcie z rodziną, 65-latka zdała sobie sprawę, że została oszukana.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się jako członkowie naszej rodziny i żądają pieniędzy.

Jak łatwo zdemaskować oszustów pokazuje również ten przykład. Wystarczyło rozłączyć się i przed przekazaniem pieniędzy, samemu zadzwonić do rodziny. Warto w gronie rodzinnym, z bliskimi seniorami, z rodzicami, dziadkami i osobami samotnymi, rozmawiać o takich przypadkach.

 

Aby uniknąć oszustwa warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • Zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy pochopnie żadnych decyzji, nie ulegajmy wywieranej na nas presji;
  • Podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami – pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;
  • Potwierdzając dane osoby dzwoniącej, najpierw rozłączmy połączenie, a dopiero wtedy skontaktujmy się z rodziną lub numerem alarmowym 112;
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, którymi dysponujemy;
  • Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, NIGDY nie pośredniczą w przekazywaniu jakichkolwiek kwot;

Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują metody, którymi się posługują. Policjanci wielokrotnie informowali już o wariantach oszustw “na wnuczka” i “policjanta”. Jednak każdy przypadek może się różnić. Zróbmy jednak wszystko, aby nie kończył się, jak ten opisany.

 

Źródło: KMP Rzeszów

23-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-65-latka-oszukana-na-wnuczka-stracila-oszczednosci-4182-00r2kc