REKLAMA

RZESZÓW. 4500 kombinezonów dla szpitali od samorządu województwa (WIDEO)

|

RZESZÓW. 4500 kombinezonów dla szpitali od samorządu województwa (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Samorząd Województwa dokonał już pierwszych zakupów w ramach programu walki z koronawirusem, realizowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego. W piątek do Urzędu Marszałkowskiego trafiła pierwsza partia – 4500 kombinezonów ochronnych.

DSC00044-2

Foto: Sebastian Kieszkowski / Biuro Prasowe UMWP

Komitet sterujący uznał, że po 500 sztuk kombinezonów trafi do pięciu wojewódzkich szpitali, czyli dwóch w Rzeszowie, w Krośnie, w Przemyślu i w Tarnobrzegu. Natomiast pozostałe 2000 kombinezonów zostaną przekazane do sztabu zarządzania kryzysowego, który będzie na bieżąco decydował gdzie są najpilniejsze potrzeby aby tego sprzętu użyć.

– Już prawie 20 mln uruchomiliśmy na pierwsze zakupy. Po partii maseczek trafiają do nas kombinezony. Przekazujemy część do naszych szpitali wojewódzkich, natomiast 2000 zdecydowaliśmy, że przekażemy pani wojewodzie do sztabu kryzysowego, który na bieżąco śledzi zapotrzebowania w całym regionie. To jest pomoc dla ochrony zdrowia. Przypomnę, że kolejne 280 milionów skierowaliśmy aby przeciwdziałać skutkom gospodarczym. To wsparcie dla przedsiębiorców, ale również dodatkowe środki na utrzymanie miejsc pracy. Działania przynoszą już pierwsze efekty. Także Wojewódzki Urząd pracy zrealizował już pierwsze wnioski i do kilku podkarpackich firm trafi już łącznie ponad 800 tysięcy złotych – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Samorząd na wsparcie medyczne zaplanował 50 milionów złotych. Nie można wykluczyć zwiększenia tej kwoty.  Na początek uruchomione zostały zakupy za ponad 20 milionów złotych. W pierwszej kolejności zakupy dotyczyć będą środków ochrony zdrowia dla personelu medycznego – chodzi o maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji, kombinezony. Decyzje, jaki sprzęt jest potrzebny i gdzie trafia podejmuje Komitet Sterujący programem w którym są wojewoda, marszałek i Podkarpacki Inspektor Sanitarny.

Zarząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  przekazał także środki na pomoc przedsiębiorcom przetrwać ten trudny okres oraz na utrzymanie miejsc pracy. Łączna pomoc skierowana przez województwo poprzez RPO 2014-2020 to ponad 330 milionów złotych. W działaniach tych uczestniczy także Wojewódzki Urząd Pracy. Do czwartku przyjął  231 wniosków w ramach wsparcia dla miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Chodzi o ponad 18,5 osób i wsparcie na kwotę prawie 110 milionów złotych. Pierwsze wnioski już zostały zrealizowane.

Źródło: Tomasz Leyko / rzecznik prasowy UMWP

10-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-4500-kombinezonow-dla-szpitali-od-samorzadu-wojewodztwa-wideo-5957-00r2kc