RZESZÓW / Dziś na rynku w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, pod dowództwem mjr Wojciecha Skrzypka. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 podniesieniem flagi na maszt Ratusza, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej.
Po podniesieniu i odśpiewaniu hymnu głos zabrała w imieniu miasta Rzeszowa wiceprezydent Krystyna Stachowska, przypominając o historii i znaczeniu barw narodowych:
– Kiedyś biel i czerwień były w Polsce barwami monarchów. Dziś są barwami każdego obywatela. Flaga jest naszym wspólnym dobrem i symbolem przynależności do społeczeństwa polskiego. Cieszmy się z tego i manifestujmy– powiedziała Krystyna Stachowska zastępca prezydenta Rzeszowa
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
2 maja – poza Dniem Flagi – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zapoznaj się z miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”.
Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie te zasady
Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.
Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.
Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.
https://www.gov.pl/web/mswia/miniprzewodnik-bialo-czerwona
źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrzych i Administracji / Materiały własne
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz