REKLAMA

Rządzenie zobowiązuje

RZESZÓW. Zainicjowana przez Waldemara Szumnego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa, zwołana ostatnio nadzwyczajna sesja, poświęcona była rzeszowskiej oświacie. Jednak w pewnym momencie debata przerodziła się w konflikt, w czasie którego zdaniem radnych PiS-u doszło do ataków personalnych na niektóre osoby. Radnym Prawa i Sprawiedliwości nie podoba się język, jakim posługują się urzędnicy rzeszowskiego magistratu na czele z prezydentem Tadeuszem Ferencem.

szumny

Waldemar Szumny

Rzeszów24.pl Patrząc na postawy i zachowania osób rządzących, czego Pana zdaniem niekiedy brakuje ludziom sprawującym władzę?

Waldemar Szumny – Problem odpowiedzialnego, sprawnego i racjonalnego rządzenia jest bardziej złożony. To na pewno zawsze pozostaje kwestią pewnych zdolności przywódczych, charyzmy, kompetencji i nawet w pewnym sensie talentu czy osobistych predyspozycji. Ale nie należy też zapominać o odpowiednich cechach charakteru, bardziej związanych z wychowaniem lub wyznawanymi zasadami moralnymi.

Rzeszów24.pl – Co dokładnie ma Pan na myśli?

Waldemar Szumny – Można wymienić tu chociażby sprawę kultury osobistej, szacunku dla drugiego człowieka oraz poszanowanie praw obywateli.

Rzeszów24.pl – To powinny być podstawy wszelkich relacji międzyludzkich, prawda?

Waldemar Szumny – Zgadza się. Poza tym każda osoba – a zwłaszcza publiczna, wynagradzana dobrą płacą z pieniędzy podatników – powinna szanować innych obywateli i ich poglądy. Nawet wtedy, gdy się z nimi nie zgadza czy ich nie podziela. Patrząc na drugiego człowieka, nie można dostrzegać w nim jedynie przeciwnika politycznego, bo często współpraca jest jedyną skuteczną drogą zabiegania o dobro wspólne.

Rzeszów24.pl – Czy mówiąc w ten sposób odnosi się Pan do sytuacji, jaka zaistniała podczas ostatniej sesji Rady Miasta?

Waldemar Szumny – Akurat w tym przypadku chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych, dlatego zależy mi na odwołaniu nieprawdziwych informacji, jakie padły z ust prezydenta Ferenca i jego urzędnika, w trakcie debaty oświatowej.

Rzeszów24.pl – A czy w ogóle nie powinno się mówić o potrzebie stosowania podstawowych standardów, chociażby dotyczących kultury języka, zwłaszcza w przypadku ludzi sprawujących władzę?

Waldemar Szumny – Oczywiście, ponieważ szczególnie wobec rządąacych  wymagać się powinno szacunku i poszanowania, także godności osobistej mieszkańców, w imieniu których zajmuje się wysokie stanowisko. To urzędnik musi być dla ludzi, służąc im najlepiej, jak potrafi, i zawsze musi wykonywać swoją pracę w sposób godny.

Rzeszów24.pl – Można bez tego budować lepszą przyszłość?

Waldemar Szumny Na pewno nie da się, to są podstawowe założenia prawidłowego rozwoju i postępu. Bo w przeciwnym razie, do czego dojdziemy? Jak mamy uczyć dzieci szacunku dla drugiego człowieka, tolerancji, poszanowania praw? Jak mamy zapobiegać agresji (słownej i czynnej), grubiaństwu, przemocy? Jak budować zaufanie – do władzy, do instytucji? Jak zachęcać do bycia szczerym, otwartym, kreatywnym, twórczym? Jak można poprawiać jakość życia społecznego, nie zaczynając od najbliższego otoczenia i nie starając się samemu trzymać pewnych elementarnych zasad?

Rzeszów24.pl – Dziękuję za rozmowę.

Waldemar Szumny Dziękuję.

 

 

17-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzadzenie-zobowiazuje