REKLAMA

Rząd ogłosił loterię dla zaszczepionych. Wystartuje 1 lipca

POLSKA. Rząd ogłosił, że nowym sposobem na zachęcenie do szczepień będzie Loteria Narodowego Programu Szczepień. W części finałowej na dwóch zwycięzców czeka po 1 milionie złotych oraz po jednym samochodzie hybrydowym.

130199709_10159267000089653_8041313494108788062_n

Foto: Krystian Maj / archiwum KPRM

 

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk ogłosił we wtorek, że w Polsce około 50 procent osób pełnoletnich zarejestrowało się w systemie szczepień lub już przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19.

–  Kończy się ten etap, kiedy największym wyzwaniem było dla nas pozyskanie szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonanie Polaków do tego, żeby się szczepić. To jest wyzwanie dla nas wszystkich. Tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli zwyciężyć Covid-19 – powiedział szef KPRM podczas prezentacji nowych rozwiązań w Narodowym Programie Szczepień (NPS), w tym m.in. Loterii Narodowego Programu Szczepień.

 

75% osób powyżej 70. roku życia przyjęło lub zarejestrowało się już na szczepienie przeciw Covid-19. W grupie 69 – 60 lat mamy współczynnik na poziomie 64%, 59 – 50 lat – 53%.

Wyniki spadają w kolejnych rocznikach, ale pamiętajmy, że rejestracja dla tych grup wiekowych ruszała później. Każdego dnia rejestruje się ponad 200 tys. osób. Cały czas ta dynamika zapisów się utrzymuje – ocenia Michał Dworczyk.

 

Rząd chce przekonać nieprzekonanych do szczepień. 14 maja wystartowała nowa kampania profrekwencyjna „Ostatnia prosta”. Niebawem wprowadzimy kolejne ułatwienia.

Nowe rozwiązania w Narodowym Programie Szczepień

 • Od 15 czerwca wojewodowie zapewnią mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych (na wzór akcji Zaszczep się w majówkę).
 • Od 1 lipca będzie można przyjąć II dawkę szczepionki w dowolnym, wybranym przez siebie punkcie.
 • Bezpośredni kontakt z osobami 70+. Do seniorów zadzwonią konsultanci, którzy zaoferują możliwość szczepienia przez zespół wyjazdowy. To znaczy, że zainteresowani nie będą musieli wychodzić z domu, żeby przyjąć preparat przeciw Covid-19.
 • Osoby niepełnosprawne będą miały lepszy dostęp do Narodowego Programu Szczepień.
 • Do promocji szczepień w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora dołączy 100 organizacji i środowisk młodzieżowych.

 

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Nagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe czekają na zwycięzców Loterii Narodowego Programu Szczepień. Loteria wystartuje 1 lipca i będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Do realizacji tego projektu będą mogły dołączyć również samorządy. Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną:

 • natychmiastową – co 2000 osoba wygra 500 złotych;
 • cotygodniową – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 50 tys. złotych) oraz hulajnogi elektryczne i vouchery;
 • comiesięczną – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 100 tys. złotych) i samochody hybrydowe;
 • finalną – na dwóch zwycięzców czekają nagrody: po 1 mln złotych plus samochód hybrydowy.

Szczegóły dotyczące Loterii Narodowego Programu Szczepień rząd ma przedstawić wkrótce.

 

E2PCBE0XMAMPeVi.jpg large

Grafika: KPRM / Twitter

 

Współpraca z samorządami – dla najlepszych nagrody

Ducha rywalizacji rząd chce także wprowadzić do samorządów. Celem ma być wsparcie gmin w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Każda gmina otrzyma od rządu od 10 tys. do 40 tys. złotych na organizację lub promocję szczepień. Wielkość kwoty uzależniona będzie od liczby mieszkańców.

Wyróżnione zostaną także te gminy, które osiągną wysokie wskaźniki wyszczepialności. Rząd przekaże:

 • 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75% zaszczepienia swoich mieszkańców,
 • 1 mln złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców,
 • 2 mln złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.

Otrzymane pieniądze gminy będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.

 

Jak przekazuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, do tej pory w Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 5 mln 700 tys. osób.

 

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej / gov.pl

26-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)