REKLAMA

Ruszyła budowa S19 na odcinku Nisko Południe – Podgórze! (FOTO)

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że już w 2022 roku Rzeszów połączy się z Warszawą drogą ekspresową. W piątek uroczyście rozpoczęto budowę następnego odcinka S19 Nisko Południe – Podgórze. Inwestycja ma kosztować około 272,5 miliona złotych.

S19080m-2

Foto: GDDKiA

Pierwsza i zarazem symboliczna łopata wbita. Na budowie kolejnego już odcinka drogi ekspresowej S19 ruszyły prace. Mowa o budowie odcinka S19 Nisko Południe – Podgórze. Inwestycja jest warta ponad 272 miliony złotych. W piątek na miejscu budowy byli: minister i wiceminister infrastruktury – Andrzej Adamczyk oraz Rafał Weber, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Ewa Draus – wicemarszałek województwa podkarpackiego, a także przedstawiciele rzeszowskiego oddziału GDDiKA.

Rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

32966

Foto: GDDKiA

Piątkowe wbicie łopaty, to rozpoczęcie kolejnej części złożonej, bo składającej się z sześciu odcinków inwestycji. Budowa dzisiejszego odcinka drogi ekspresowej S19 jest już trzecim po odcinkach Zdziary – Rudnik nad Sanem i Rudnik nad Sanem – Podgórze, na którym trwają prace budowlane. Termin zakończenia budowy, za którą odpowiada konsorcjum firm z liderem Mostostal Warszawa oraz Acciona Construccion S.A, zaplanowany jest na 2022 rok.

Powiat niżański i powiat stalowowolski bardzo zyskają dzięki budowie tego odcinka drogi ekspresowej S19. Lepsze skomunikowanie oznacza więcej szans na rozwój. Liczymy na to, że dzięki budowie tej drogi zostanie uwolniony potencjał rozwojowy, jaki drzemie w mieszkańcach województwa podkarpackiego – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Rafał Weber.

Budowany odcinek, którego długość to 11,5 kilometra, położony jest w powiecie niżańskim, dokładnie na terenie gmin Nisko i Jeżowe. Rozpoczyna się za węzłem Nisko. Trasa drogi ekspresowej biegnie w okolicy Nowosielec w kierunku południowym, po zachodniej stronie drogi krajowej numer 19. Finalnie krzyżuje się z nią bezkolizyjnie i odbija w kierunku południowo – wschodnim.

S19 Nisko Płd - Podgórze-01

Foto: GDDKiA

Cały odcinek to dwujezdniowa droga ekspresowa z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca na zewnątrz pod trzeci pas ruchu. W skład nowego odcinka wejdą także drogi poprzeczne i dojazdowe, które w przyszłości pomogą połączyć inwestycję z istniejącą siecią dróg. To nie wszystko, bo na jego trasie pojawi się 5 wiaduktów, 6 przejść dla zwierząt, 9 przepustów o funkcji ekologicznej, a także ekrany wygłuszające i 2 punkty obsługi podróżnych.

W realizacji jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim, stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 roku, a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 roku. To oznacza, że Rzeszów przez Lublin połączy się wówczas z Warszawą drogą ekspresową.

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 kilometrów i przebiegał będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Źródło: UMWP, GDDKiA oddział w Rzeszowie

22-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ruszyla-budowa-s19-na-odcinku-nisko-poludnie-podgorze-foto-9839-00r2kc