Uniwersytet Rzeszowski ubiegał się o budowę kompleksu niemal 8 lat. W końcu ruszyła budowa, a jej koniec przewidziany jest na wrzesień 2021 r. Koszty inwestycji to niemal 52 mln zł, z czego ponad 48 mln zł zostało dofinansowane przez rząd. Reszta to wkład własny uczelni. Wykonawcą inwestycji jest firma Baudziedzic.
– Takiej hali w najbliższym otoczeniu Rzeszowa nie mamy – mówił dziś Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego dla portalu Gospodarka Podkarpacka – Budujemy wyjątkowy obiekt dla królowej sportu. Jako rektor mam dwa oczekiwania. Pierwsze, aby ta hala była dobrze wykorzystywana pod względem sportowym i naukowym. Drugie oczekiwanie, już jako kibica sportowego, to aby był tu sport przez duże „S”. Żeby przyjeżdżali tu zawodnicy na zgrupowania, tu trenowali i żeby tu rodziły się te talenty, które później będą cieszyły nas swoimi sukcesami na kolejnych igrzyskach olimpijskich.
Obiekt zostanie podzielony na halę lekkoatletyczną oraz część naukową, czyli m.in. laboratorium biomechaniki ruchu, laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego, a także gabinety odnowy biologicznej. W skład wyposażenia hali lekkoatletycznej będą wchodzić: dwie bieżnie, rzutnia do oszczepu i pchnięcia kulą, skocznie do skoku w dal i trójskoku, bieżnie do rozgrzewki, mobilne skocznie wzwyz oraz widownie mieszczącą 300 osób. Cały kompleks będzię znajował sie za Instytutem Wychowania Fizycznego UR, w pobliżu akademików przy ulicy Cichej.
Przez to, że projekt hali ma być zgodny z wymogami Polskiego Związku Lekkoatletycznego i międzynarodowymi wytycznymi, będą mogły się w nim odbywać zawody sportowe o charakterze międzynarodowym.
Rzeszów gościł dzisiaj również Jarosława Stawiarskiego, wiceministra sportu, który zapewnił, że Resovia ma pozwolenie od rządu na budowę planowanej od dawna inwestycji lekkoatletycznej. “Rzeszów będzie lepszym ośrodkiem lekkoatletycznym niż Kraków” – powiedział Stawiarski dla portalu Gospodarka Podkarpacka.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz