REKLAMA

Rozbito grupę przestępczą, wyłudzającą VAT – śledztwo nadzoruje rzeszowska Prokuratura Regionalna

Wspólne działania funkcjonariuszy i pracowników podkarpackiej KAS i CBŚP doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej wyłudzającej VAT. W Przestępczy mechanizm zaangażowane były podmioty gospodarcze, zajmujące się kupnem i sprzedażą oleju napędowego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Przechwytywanie_39

Foto: podkarpackie.kas.gov.pl

W ramach śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (przy wsparciu mazowieckiej KAS), a kontynuowanego przez policjantów Centralnego Biura Śledczego w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, rozpracowana została grupa przestępcza, trudniąca się wyłudzeniami podatku VAT w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim i innych miejscowościach na terenie Polski.

Z ustaleń funkcjonariuszy podkarpackiej KAS i CBŚP wynika, że wszystko zaczęło się jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku, kiedy to doszło do poświadczenia nieprawdy w fakturach dokumentujących transakcje gospodarcze, które w rzeczywistości nie miały miejsca, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przestępczy proceder polegał na podawaniu przez podmioty niezgodnych ze stanem rzeczywistym danych, w złożonych deklaracjach VAT-7. Taka działalność naraziła na uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 7 milionów złotych, ale szacowane uszczuplenia mogą sięgać nawet 15 milionów złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podmioty nie prowadziły faktycznie działalności gospodarczej. Podejmowały jedynie działania, które miały stwarzać pozory jej prowadzenia, polegające m.in. na wynajmowaniu pomieszczeń jako siedziby spółki, rejestrowaniu się jako podatnicy podatku VAT, składaniu deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, wykazując niewielkie kwoty podatku do uiszczenia w urzędzie skarbowym, czy prowadzeniu ksiąg podatkowych.

W minionym tygodniu funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego w Przemyślu i Centralnego Biura Śledczego w Rzeszowie, zatrzymali dwie osoby. Jedna z osób podejrzana jest m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu. Wobec pierwszego podejrzanego zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz wpłaty poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy złotych.

Wobec drugiego z zatrzymanych, podejrzanego m.in. o pranie brudnych pieniędzy o łącznej wartości ponad 36 milionów złotych, skierowano wniosek do Sądu Rejonowego w Rzeszowie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Podczas działań funkcjonariusze KAS i CBŚP przeszukali kilkanaście obiektów, m.in. siedziby spółek zaangażowanych w przestępczy proceder. Zabezpieczono wówczas dokumentację transportową, finansowo-księgową oraz handlową szeregu podmiotów gospodarczych, która zostanie poddana szczegółowej analizie.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozić może kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: podkarpackie.kas.gov.pl

27-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rozbito-grupe-przestepcza-wyludzajaca-vat-sledztwo-nadzoruje-rzeszowska-prokuratura-regionalna-8126-kc2