REKLAMA

Rowery rehabilitacyjne za zużyte ubrania

 

Fundacja Eco Textil dotychczas podarowała ponad 5 tysięcy rowerów za łączną kwotę 10 milionów złotych. Z racji ogromnego zapotrzebowania na rowery rehabilitacyjne, rok temu zaczęła tworzyć się sieć bezpłatnych wypożyczalni w całej Polsce.

foto: materiał nadesłany

Pierwsza wypożyczalnia powstała w Kaliszu, później kolejne w: Skarżysku Kamiennej, Słupsku i Kłecku. Dziś wypożyczalni jest już 36 i prężnie działają w całej Polsce. Fundacja chce utworzyć ich aż 400 – w każdej większej dzielnicy dużego miasta oraz w każdym powiecie w Polsce. To szczególny ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach.

Do fundacji codziennie trafiają dziesiątki listów z prośbą o rower dla niepełnosprawnej córki z porażeniem mózgowym, kuzyna z niedowładem po udarze czy starszego już sąsiad, który cierpi na stwardnienie rozsiane. Chętnych jest tak dużo, że Fundacja postanowiła ogłosić nabór na koordynatorów, którzy poprowadzą w swoim mieście wypożyczalnie.

Rower dla osób z niepełno sprawnościami to po prostu rower z trzema kołami. Przód, niczym nie różni się od typowego jednośladu. Jedno tylne koło zastępuje dwa, co sprawia, że pojazd jest bardzo stabilny. Ma to na celu zmniejszenie możliwości niekontrolowanego upadku, przez osobę niepełnosprawną. Rowery są w trzech rozmiarach: dla dzieci, młodzieży oraz dla osób dorosłych. Pomaga w codziennym poruszaniu się i rehabilitacji.

foto: materiał nadesłany

 

Jak możemy więc pomóc? Zasada jest prosta. Wystarczy wrzucić niepotrzebne ubrania do pojemników z logo Eco Textil lub PCK. W ten sposób zużyta odzież jest poddawana recyklingowi przez firmę Wtórpol, która część swoich zysków przekazuje Fundacji.

foto:materiał nadesłany

 

Koszt pojazdu to około 2 500 złotych. Dla rodzin, które mają pod opiekę osoby niepełnosprawne jest to bardzo duża kwota. Dlatego im więcej zużytych ubrań wyląduje w kontenerach – tym więcej środków zostanie przekazanych na produkcję trójkołowców. Polski Czerwony Krzyż współpracuje z Fundacją, więc osoby wnioskujące o rower również mogą się zgłosić po taki sprzęt do najbliższego oddziału PCK.

17-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rowery-rehabilitacyjne-za-zuzyte-ubrania