REKLAMA

Rośpiewana Politechnika Rzeszowska urzeka całą Polskę

RZESZÓW / PODKARPACIE. Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej pod dyrekcją Justyny Szela-Adamskiej wkracza na salony polskiej chóralistyki. Zespół wrócił z 4. prestiżowymi nagrodami zdobytymi podczas dwóch festiwali: w Niepołomicach i Warszawie.

4

foto: www.rzeszow.pl

Podczas XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej sięgnął po najwyższe trofeum – Złotą Strunę i zajął I miejsce w kategorii chórów akademickich. Zmagania 25 chórów oceniało jury w składzie: ks. dr hab. Robert Tyrała (przewodniczący), prof. dr hab. Jerzy Kurcz, prof. dr hab. Marta Wierzbieniec i prof. dr hab. Wiesław Delimat.

Tydzień później, 16 kwietnia, Chór WAT i jego macierzysta uczelnia: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie zainaugurowała pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantat viWAT. Do udziału w festiwalu zakwalifikowanych zostało 16 chórów, które oceniane były w czterech kategoriach: chórów jednorodnych, akademickich, mieszanych i kameralnych. Festiwal zakończyła uroczysta Gala Finałowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Każdy z chórów wykonał utwór patriotyczny zaprezentowany podczas przesłuchań. Brawurowe wykonanie utworu „Szturm” Andrzeja Mozgały przyjęte zostało gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność. Było to drugie po Niepołomicach wykonanie tego, specjalnie skomponowanego dla Chóru Politechniki Rzeszowskiej, utworu. Po części koncertowej przyszedł czas na ogłoszenie wyników Festiwalu.

W bezpośrednim starciu, w swojej kategorii, Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej nawiązał zaciętą rywalizację z zespołem UKSW. Oba zespoły uzyskały Złoty Dyplom, jednak w klasyfikacji punktowej to zespół z Rzeszowa odnotował zwycięstwo. Jury przyznało także Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór o charakterze patriotyczno-wojskowym. Trofeum ufundowane przez Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej również przyznane zostało rzeszowskiemu chórowi.

Jury pod przewodnictwem JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prof. dr hab. Ryszarda Zimaka przyznało także najważniejszą nagrodę festiwalu – Grand Prix. Kiedy Katedra Polowa Wojska Polskiego zamilkła, by poznać nazwę zwycięscy całego festiwalu padło: Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, który tym samym zdobył kolejną, trzecią nagrodę.

Na 11 konkursów, w których udział wziął Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, pod dyrekcją Justyny Szela-Adamskiej, było to 11 podium. W 2012 roku, po upływie niespełna pół roku od objęcia chóru, dyrygentka odnotowała pierwszy sukces – III Miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, w dalszej kolejności III Miejsce na Międzynarodowym Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. K. Szwarlika w Będzinie. Chór odnosił także sukcesy na Ukrainie – II Miejsce i Litwie – I Miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór kompozytora polskiego. W listopadzie 2015 Chór wystąpił także podczas PGE Rzeszów Art Festival, towarzysząc Natalii Kukulskiej w 5 utworach, tj. „Miau” czy „Światło”.

Rok 2016 jest szóstym rokiem istnienia Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, podczas których zespół stał się niekwestionowaną wizytówką swojej macierzystej uczelni, Miasta Rzeszowa i regionu. To zespół, który z sukcesami, ale i pełną skromnością, rywalizuje z największymi chóralnymi potęgami, które istnieją od czterdziestu czy pięćdziesięciu lat.

za: www.rzeszow.pl

21-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)