REKLAMA

Rok pełen inwestycji. Jakie są priorytety?

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ratownictwo medyczne, przygotowanie administracyjne priorytetowych inwestycji dla województwa podkarpackiego – to obszary, w których realizowane będą najważniejsze zadania w 2015 r. 

urzad wojewodzkiPaństwowe Ratownictwo Medyczne

W województwie podkarpackim do końca 2015 r. zajdą duże zmiany w Państwowym Ratownictwie Medycznym – zapowiedziała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska

W regionie docelowo funkcjonować będzie pięć skoncentrowanych dyspozytorni medycznych. Pierwsza z nich została uruchomiona w Rzeszowie w styczniu 2014 r. Obejmuje swoim zasięgiem teren miasta Rzeszowa oraz powiatów: rzeszowskiego, łańcuckiego, leżajskiego i niżańskiego.

W styczniu br. będzie uruchomiona zintegrowana dyspozytornia w Mielcu, a potem kolejno w Krośnie, Przemyślu i Sanoku. Każda z nich będzie mieć do dyspozycji od 15 do 20 karetek (obecnie dyspozytorzy mogą dysponować 2-7 zespołami ratownictwa medycznego).

System Powiadamiania Ratunkowego
Wojewoda przekazała, że budowana jest nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Inwestycja została rozpoczęta we wrześniu 2014 r., wykonano już fundamenty i w bieżącym roku zadanie będzie kontynuowane. Koszt inwestycji to ok.6 mln zł.

Regionalny System Ostrzegania

Mmieszkańcy regionu mogą skorzystać z nowej usługi powiadamiania o zagrożeniach. Regionalny System Ostrzegania umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym w programach regionalnych: w standardzie telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów cyfrowych, a także w aplikacjach telefonicznych.

Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

W wojewódzkie podkarpackim do tej pory (od momentu wdrożenia pilotażu) poprzez RSO przekazano 200 komunikatów. Były to głównie ostrzeżenia przekazywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczące aktualnej sytuacji pogodowej, np. silnych wiatrów, zawiei i zamieci śnieżnych.

Inwestycje drogowe i inne
Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas konferencji przekazała, że 2015 rok będzie okresem intensywnych prac nad wydawaniem decyzji pod inwestycje drogowe, kolejowe i inne.

W toku postępowania administracyjnego znajdują się wnioski złożone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dotyczące 2 odcinków drogi ekspresowej S-19: odcinek od Świlczy do Kielanówki oraz odcinek od Sokołowa Młp. do Stobiernej. – W sumie mamy do wywłaszczenia ok. 2 tys. działek na tych dwóch odcinkach – powiedziała wojewoda, dodając, że szczególna uwaga poświęcona jest mieszkańcom, którzy będą zobowiązani opuścić swoje domy.

Małgorzata Chomycz-Śmigielska zapowiedziała, że po wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie mógł być ogłoszony przetarg na wyłonienie rzeczoznawców majątkowych, którzy będą szacować wartości nieruchomości przejmowanych pod budowę drogi. Przyspieszy to, po wydaniu decyzji ZRID, proces postępowania odszkodowawczego dla właścicieli działek.

Ponadto w 2015 roku rozpocznie się na Podkarpaciu przygotowanie do realizacji, na podstawie specustawy o inwestycjach, w zakresie terminalu regazyfikacyjnego, gazociągów przesyłowych , m.in. odcinki Hermanowice – Strachocina – Pogórska Wola – Tworzeń – Tworóg – Odolanów oraz Hermanowice – Jarosław – Głuchów – Pogórska Wola. Decyzje lokalizacyjne i zezwolenia na budowę w tych sprawach będzie wydawać wojewoda.

Programy rządowe i resortowe
Wojewoda zapowiedziała, że kontynuowany będzie Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, dzięki któremu w regionie zmodernizowano do tej pory 921 km dróg, a dotacja dla samorządów wyniosła 263,5 mln zł. W 2015r. dofinansowanie z budżetu państwa do 59 zadań będzie wynosić ponad 62 mln zł.

Kontynuowany będzie również program „Maluch”. W województwie podkarpackim dzięki programowi od 2011 r. utworzono 757 nowych miejsc w gminach. Nowością w tegorocznej edycji jest „MALUCH na uczelni”.

Przejścia graniczne
Zakończył się etap projektowania Drogowego Przejścia Granicznego w Malhowicach. W pierwszym kwartale 2015 r. zaplanowano złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Po otrzymaniu pozwolenia zostanie przeprowadzona procedura przetargowa wyłonienia wykonawcy inwestycji. W budżecie państwa na budowę przejścia w Malhowicach na rok 2015 r. zarezerwowano 6 mln zł.

Źródło: materiały prasowe Wojewody Podkarpackiego

15-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rok-pelen-inwestycji-jakie-sa-priorytety-mp002