REKLAMA

Rok od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza (NOWE WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Mija rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Samorządowiec zginął od kilku ciosów nożem zadanych na scenie podczas 27. Finału WOŚP. Zamachowcem okazał się recydywista, 27-letni gdańszczanin Stefan W., karany wcześniej za rozboje. Fakty TVN publikują w swoim reportażu wspomnienia bliskich i współpracowników Pawła Adamowicza. Za zgodą rodziny zmarłego publikują również nowe nagranie video ze sceny WOŚP.

Do tragedii doszło 13 stycznia 2019 roku, podczas zwieńczenia 27. Finału WOŚP. Jak co roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz brał aktywny udział w szeregu inicjatyw  charytatywnych związanych z obchodami kolejnego finału orkiestry. Między innymi sam był jednym z wolontariuszy i zbierał pieniądze do puszki.

Przed godziną 20:00. pojawił się na scenie na Targu Węglowym i około godziny 19:55 wygłosił uroczyste przemówienie. O godzinie 20:00, przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego zamachowca. Ciosy trafiły w serce oraz brzuch uszkadzając wiele narządów wewnętrznych. Napastnikiem był recydywista, gdańszczanin Stefan W., karany wcześniej m.in. za rozboje. Sprawca bezpośrednio po zamachu wykrzykiwał polityczne hasła, skierowane przeciw władzy sądowniczej i Platformie Obywatelskiej.

Prezydent, po około 30-minutowej reanimacji, w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie, podczas której przetoczono mu 41 jednostek krwi. Następnego dnia jego stan zdrowia nie poprawił się i był on wspomagany przez aparaturę zastępującą jego serce i płuca. Po południu lekarze poinformowali o jego śmierci. Sekcja zwłok wykazała, iż bezpośrednią przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny, najprawdopodobniej współistniejący z niewydolnością wielonarządową, będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych*.

W poniedziałek (13 stycznia br.) Fakty TVN opublikowały reportaż, w którym prezydenta Adamowicza wspominają bliscy i współpracownicy. Za zgodą rodziny zmarłego upubliczniono również nowe nagranie video, na którym widoczne są chwile tuż po zadaniu ciosów przez napastnika. LINK DO WIDEO: KLIKNIJ.

 

Rzeszów także pamięta o prezydencie Gdańska

W poniedziałek 13 stycznia przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie upamiętniono tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Zapalono znicze pod specjalnie przygotowanym miejscem. Podobne akcje obyły się w wielu miejscowościach w całym kraju.

Podczas niedzielnego 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (12 stycznia br.) zgromadzeni na rzeszowskim Rynku mieszkańcy uczcili minutą ciszy zmarłego prezydenta Gdańska. W tle rozbrzmiał utwór “The Sound of Silence” zespołu Disturbed.

foto: Paweł Adamowicz oficjalny profil na Facebooku / archiwum

* Wikipedia / Creative Commons

źródło: Red., Fakty TVN

14-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rok-od-tragicznej-smierci-pawla-adamowicza-nowe-video-2433-00r2kc