REKLAMA

RZESZÓW. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia zawyją syreny

RZESZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godzinie 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę. Przed rzeszowskim Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” odbędą się uroczystości rocznicowe.

Jak co roku, z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wojewoda apeluje także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych. W ten sposób oddajemy hołd i czcimy pamięć uczestników oraz cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

 

Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, władze podkarpackie, żołnierze Armii Krajowej, 3. PBOT i 21. BSP zapraszają na uroczystości, upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia na godz. 16:45 przed Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

Świętowanie w Rzeszowie, w tym roku rozpocznie się od dźwięku syren uruchomionych o godzinie 17:00 (godzina “W”). Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawią wojskową asystę honorową oraz posterunek honorowy. Oprawę muzyczną zabezpieczy orkiestra wojskowa garnizonu Rzeszów.

Na prośbę kpt. w st. spocz. Juliana Pawełka, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego w tym roku z powodu pandemii obchody będą uroczyste, ale skromniejsze niż w poprzednich latach.

 

Przebieg uroczystości:

  • O godz. 16:50 nastąpi krótkie przedstawienie przebiegu uroczystości i wprowadzenie historyczne w tematykę obchodów.
  • O godz. „W” 17. rozlegnie się syrena alarmowa, po niej nastąpi modlitwa w intencji poległych i pomordowanych powstańców.
  • Po zakończeniu modlitwy, przewidziane są krótkie przemówienia okolicznościowe. Kolejno Apel Poległych, składanie wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem. Uroczystości rocznicowe zakończą się ok. godz. 17:45.

 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową. Trwało 63 dni. Tego wydarzenia w historii narodu, bohaterów tamtych dni, nie wolno zapomnieć, bo stanowią część naszej tożsamości narodowej.

 

 

 

źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, 3. Podkarpacka Brygada OT

 

30-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)