REKLAMA

Robert Bąkiewicz w tarapatach? Prokuratura może postawić mu zarzuty

Robert Bąkiewicz, lider Marszu Niepodległości może usłyszeć zarzuty “gloryfikowania przemocy” w związku ze słowami, które wypowiedział na temat osoby Janusza Walusia. Wraz z nim może otrzymać je m.in. były poseł, Artur Zawisza.

bąkiewicz janusz waluś prokuratura

Robert Bąkiewicz w 2017 roku wziął udział w pikiecie, której celem była obrona Polaka skazanego na dożywocie w RPA. Osadzony Polak, Janusz Waluś, został skazany za zastrzelenie w roku 1993 Chrisa Haniego. Hani był tamtejszym komunistycznym przywódcą, oskarżonym o planowanie mordów politycznych.

– Zgodnie z prawdą historyczną możemy Januszowi Walusiowi, a przede wszystkim ludzie, którzy tam mieszkają, mogą zawdzięczać to, że być może ukrócił on chociaż o trochę ten terror – powiedział w trakcie zgromadzenia Robert Bąkiewicz.

– Prosimy państwo polskie o to, żeby się zajęło tą sprawą i żeby ściągnęło Walusia, który dla nas jest bohaterem – dodał.

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Bąkiewicz może mieć problemy w związku z wypowiedzianymi wówczas słowami. Warszawska prokuratura może postawić mu zarzut pochwalania stosowania przemocy ze względu na przynależność polityczną. Za ten czyn grozi kara do pięciu lat więzienia. Śledztwo w sprawie pikiety w obronie Walusia wyłączono jednak z większego postępowania, dotyczącego Narodowego Odrodzenia Polski.

– W ramach tego drugiego, jak pisaliśmy pod koniec września, jednemu z liderów NOP postawiono zarzuty, usłyszeć mają je też dwaj kolejni. Mieli się dopuścić czynów polegających m.in. na pochwalaniu stosowania przemocy i propagowania faszystowskiego ustroju za pośrednictwem wpisów w internecie i publicznych wypowiedzi – pisze “Rzeczpospolita”.

– Jedna z liderek NOP Marzena D. brała udział w demonstracjach dotyczących Walusia. W czerwcu np. mówiła pod Ambasadą RPA, że Polak dokonał +zrozumiałego i bohaterskiego czynu+. Śledztwo wyłączono, bo pojawiły się w nim też nazwiska osób niezwiązanych z NOP. A postawienie im zarzutów jest prawdopodobne, bo Marzena D. już je usłyszała – dodaje portal. Zarzuty może usłyszeć także były poseł PiS i Prawicy Rzeczypospolitej, Artur Zawisza.

Zobacz także:

19-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

robert-bakiewicz-w-tarapatach-prokuratura-moze-postawic-mu-zarzuty-5668