REKLAMA

Obostrzenia przedłużone o tydzień! Wyjątkiem żłobki, przedszkola i sport na otwartym powietrzu (VIDEO)

|

Obostrzenia przedłużone o tydzień! Wyjątkiem żłobki, przedszkola i sport na otwartym powietrzu (VIDEO)

POLSKA. Podczas środowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jedynymi zniesionymi obostrzeniami będą – powrót dzieci do przedszkoli i żłobków oraz możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu od 19 kwietnia. Pozostałe obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone o tydzień, czyli do 25 kwietnia. Do 3 maja przedłużono restrykcje dla hoteli i pensjonatów.

Ey6_d1BXMAA4wEB

Foto: Krystian Maj / KPRM

Szef resortu zdrowia przekazał, że w tym tygodniu liczba zachorowań się zwiększa i dodał, że przyrosty są skutkiem “zaburzenia”, jakim był okres świąteczny.

– Apogeum trzeciej fali mieliśmy w poprzednich tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale – mówił Adam Niedzielski.

 

Obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do 25 kwietnia, do 3 maja przedłużono restrykcje dla hoteli i pensjonatów. Są dwa wyjątki.

– Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji o tydzień – poinformował minister zdrowia.

– Od poniedziałku wracają dzieci do przedszkoli i żłobków. Po konsultacjach zdecydowaliśmy też o dopuszczeniu sportu na otwartym powietrzu – przekazał Adam Niedzielski.

 

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Do 25 kwietnia przedłużone zostają obowiązujące zasady bezpieczeństwa, z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczono także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włacznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np.  medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 

Źródło: KPRM / Facebook, Twitter, gov.pl

14-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.