REKLAMA

Respirator z drukarki 3D. Wyjątkowy projekt krośnianina!

|

Respirator z drukarki 3D. Wyjątkowy projekt krośnianina!

Inżynierowie z Krakowa stworzyli projekt respiratora do wydrukownania przez drukarkę 3D. Został on udostępniony w Internecie za darmo. Głównym konstruktorem projektu jest Mateusz Janowski z Krosna.

Przechwytywanie_112

Foto: YouTube / kanał: Urbicum 3D Printing

Krośnianin Mateusz Janowski wraz z krakowskimi inżynierami opracował projekt respiratora, który może zostać wydrukowany na drukarce 3D. Koncepcja została opracowana w ciągu jednego weekendu. Koszt wszystkich części potrzebnych do wydrukowania respiratora w obecnej wersji VentilAid to 200 złotych.

Jesteśmy grupą inżynierów i projektantów, którzy stale opracowują i udostępniają publicznie projekt VentilAid, respirator typu open source, który można wykonać w dowolnym miejscu, lokalnie za pomocą drukarki 3D i bardzo podstawowych części. Większość krajów cierpi na poważny niedobór sprzętu medycznego, którego nie można wyprodukować i dostarczyć w krótkim czasie. Respiratory są niezbędne do utrzymania oddechu w obliczu powikłań COVID19 – informuje Szymon Chrupczalski z firmy Urbicum.

Koncepcja respiratora została opublikowana na stronie www.ventilaid.org i jest tam dostępna za darmo. Twórcy liczą na wsparcie lekarzy, a także innych inżynierów specjalizujących się w druku 3D, którzy mogą pomóc w rozwoju projektu.

Wierzymy, że pandemia COVID19 przejdzie z minimalną szkodliwością dla ludzkości, dzięki właściwemu wykorzystaniu technologii i solidarności w dzieleniu się wiedzą – dodają inżynierowie, którzy stworzyli VentilAid.

Źródło: red., ventilaid.org, YouTube

30-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

respirator-z-drukarki-3d-wyjatkowy-projekt-krosnianina-8024-00r2kc