REKLAMA

Regularne serwisowanie roweru gwarancją bezpiecznej i komfortowej jazdy

Jazda na rowerze to forma aktywności, która cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Podobnie, jak samochód, tak i jednoślad wymaga regularnego serwisowania. Wymiana uszkodzonych i zużytych elementów w istotny sposób wpływa na poziom bezpieczeństwa oraz komfort jazdy. Część napraw można wykonać samodzielnie, niektóre warto powierzyć mechanikom posiadającym doświadczenie w serwisowaniu rowerów.

Ogumienie i jego wpływ na bezpieczeństwo

Każdy użytkownik roweru powinien zwracać szczególną uwagę na stan ogumienia. Odpowiednio dobrane opony zapewniają optymalną przyczepność do podłoża w każdych warunkach pogodowych. Jazda jednośladem, w którym ogumienie ma starty bieżnik może zwiększać ryzyko poślizgnięcia się i upadku oraz wpływa na wydłużenie drogi hamowania. Warto także pamiętać, że cienki bieżnik jest bardziej narażony na przebicie. Serwisowanie opon to czynność, którą należy wykonywać regularnie, nawet jeżeli rower jest używany sporadycznie. Z biegiem lat guma, z której są wykonane dętki oraz opony parcieje i dlatego wymaga wymiany. Kontrola stanu technicznego ogumienia i wymiana opon to czynności, które przy odrobinie wprawy i zdolności manualnych można przeprowadzić na własną rękę. Podczas wykonywania tergo rodzaju prac, warto zwrócić uwagę na odpowiednie ciśnienie w kołach, które wpływa na odpowiedni komfort jazdy.

Regularny przegląd hamulców

Do części rowerowych, które należy regularnie wymieniać, zalicza się także klocki hamulcowe. Podobnie jak w przypadku samochodu, ulegają one stopniowemu zużyciu. Tempo ścierania się klocków uzależnione jest od stylu jazdy i rodzaju pokonywanych tras. Rowerzyści, którzy preferują dynamiczną jazdę obfitującą w dużą ilość zakrętów, podjazdów i zjazdów, muszą być przygotowani na częstsze wizyty u mechaników. Warto podkreślić, że istnieje kilka objawów świadczących o konieczności wymiany klocków hamulcowych. Do najczęściej występujących zaliczyć należy zmniejszenie skuteczności hamowania, a także piszczenie i szarpanie podczas używania hamulca. Źródłem problemów może być nie tylko starcie klocków, ale również ich przegrzanie, nierówne zużywanie się, a nawet oderwanie materiału ciernego.

W związku z tym, że hamulce w istotny sposób wpływają na poziom bezpieczeństwa, prace diagnostyczne i serwisowe zaleca się zlecać profesjonalnym warsztatom. Podczas wymiany klocków hamulcowych rekomendowane jest użycie części zamiennych pochodzących od renomowanych producentów. Można je znaleźć w profesjonalnym sklepie rowerowym Rzeszów. Należy pamiętać, że korzystanie z tanich podzespołów niewiadomego pochodzenia zwykle przynosi więcej problemów niż korzyści.

Serwisowanie układu napędowego

Najważniejszym elementem każdego jednośladu jest jego układ napędowy. W jego skład wchodzą ramy korb, do których są zamocowane pedały, łańcuch oraz kaseta zbudowana z połączonych ze sobą zębatek. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest łańcuch roweru. Podczas jazdy na ten element działają duże siły. Z czasem może dojść do rozciągnięcia się ogniw powodującego przeskakiwanie łańcucha między tarczami. W takiej sytuacji niezbędna jest wymiana łańcucha na nowy. Jeśli po wymianie objawy nadal występują, źródłem problemów mogą być zużyte zęby kasety. Gdy swoim kształtem zaczynają przypominać płetwę rekina to znak, że trzeba oddać rower do naprawy. W celu przedłużenia żywotności wymienionych elementów trzeba zadbać o ich czystość i odpowiednie smarowanie. Niepokój rowerzysty powinny wzbudzać wszystkie niepokojące dźwięki wydobywające się z układu napędowego. Należy mieć świadomość, że niesprawny układ napędowy wpływa na pogorszenie komfortu jazdy oraz osiągów roweru.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

14-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook