REKLAMA

Regionalna premiera filmu “Boże Ciało” w kinie Zorza

RZESZÓW / PODKARPACIE. 7 października w kinie Zorza odbędzie się regionalna premiera filmu „Boże Ciało”, najgłośniejszego polskiego tytułu w ostatnim czasie. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami produkcji.

Boze Cialo 2-1

Foto: Aurum Film / materiały nadesłane

W najbliższy poniedziałek, 7 października o godzinie 19:00 w rzeszowskim kinie Zorza zaprezentowana zostanie regionalna premiera filmu “Boże Ciało”. Weźmie w niej udział reżyser Jan Komasa, producentka filmu Aneta Hickinbotham, a także odtwórcy głównych ról tj. Bartosz Bielenia i Aleksandra Konieczna.

„Boże Ciało” to inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego podaje się za księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Konwój”) i Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok”) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”). „Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi.

Film „Boże Ciało” otrzymał w 2018 roku dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, prowadzonego przez Podkarpacką Komisję Filmową. Koproducentem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Środki pochodzą z budżetu Województwa Podkarpackiego. Warunkiem wsparcia finansowego było jest powiązanie produkcji z województwem podkarpackim poprzez m.in.: tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie), a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu. Większość zdjęć do filmu „Boże Ciało” (21 dni) została zrealizowana na Podkarpaciu, głównie w Jaśliskach.

Boze Cialo 1

Foto: Aurum Film / materiały nadesłane

Światowa premiera „Bożego Ciała” Jana Komasy, wyprodukowanego przez Aurum Film, odbyła się podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, skąd film wrócił z dwiema nagrodami Europa Cinemas Label (celem nagrody jest wsparcie promocji i międzynarodowej dystrybucji zwycięskich filmów) oraz Inclusive Award Edipo Re (przyznawana jest filmom, które niosą humanistyczne wartości). Kilka dni po światowej premierze filmu w Wenecji odbyła się jego północnoamerykańska premiera podczas największego i najważniejszego wydarzenia tego typu w Ameryce Północnej – 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Na festiwalowej trasie filmu kolejne będą Reykjavik International Film Festival oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan w Korei Południowej.

Produkcja Jana Komasy otrzymała cztery nagrody 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uznanie, z jakim przyjęto „Boże Ciało” dało efekt w postaci wyboru tego filmu na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

Na premierowy pokaz regionalny w Rzeszowie obowiązują bilety wstępu, które można zakupić w kinie Zorza (ograniczona pula). Na profilu Facebook Podkarpackiej Komisji Filmowej, do dnia pokazu, prowadzone są konkursy, w których szczęśliwcy zostaną nagrodzeni podwójnymi zaproszeniami na premierę z udziałem twórców.

Źródło: materiały nadesłane

02-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

regionalna-premiera-filmu-boze-cialo-w-rzeszowskim-kinie-zorza-5318-00r2kc