REKLAMA

REGION: W Nowej Dębie odbywają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe

NOWA DĘBA / PODKARPACIE. Trwają międzynarodowe ćwiczenia certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej (GB UE) V4 Common Challenge-19. Biorą w nich udział żołnierze z Polski, Węgier, Czech, Słowacji oraz Chorwacji.

12052019_MB_CC19_rozpoczecie_(4)

Foto: 6bpd.wp.mil.pl / Mariusz Bieniek

12 maja rozpoczęto międzynarodowe ćwiczenia wojskowe w Nowej Dębie. Ich jest ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej Unii Europejskiej do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania sojuszniczych elementów.

O ważności międzynarodowego wymiaru przedsięwzięcia świadczy fakt, że kluczowe stanowiska w kierownictwie ćwiczeń oraz w obsadzie dowództwa grupy bojowej zajmują obcokrajowcy. Bierze w nich udział ponad 900 żołnierzy, w tym około 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych.

Przez najbliższy tydzień dowództwo grupy bojowej (FHQ – force headqaters) będzie rozwiązywało i wykonywało najważniejsze zadania taktyczne, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane będzie pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.

Główne siły biorące udział w ćwiczeniu Common Challenge-19, które jednocześnie stanowią trzon Grupy Bojowej UE, pochodzą z Polski. Są to wojska z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Ponadto w skład Grupy Bojowej wchodzą pododdziały sojusznicze z Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. W szkoleniu wezmą udział także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistycy, łącznościowcy czy grupa współpracy cywilno-wojskowej.

Źródło: 6bpd.wp.mil.pl

14-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

region-w-nowej-debie-odbywaja-sie-miedzynarodowe-cwiczenia-wojskowe-7887-00r2kc