REKLAMA

Region: Trudne warunki pogodowe. Służby apelują o ostrożność

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała w poniedziałek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem rozmów były trudne warunki atmosferyczne na terenie województwa podkarpackiego.

IMG_0807-1200x800

Foto: rzeszow.uw.gov.pl

Sezon zimowy wymaga od służb ścisłej współpracy w zakresie reagowania i przygotowania na zagrożenia. – Chcemy uczulić wszystkich, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców województwa podkarpackiego, za stan dróg, jak również tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za stan techniczny przewodów kominowych oraz dachów budynków wielkopowierzchniowych – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W następstwie polecenia Prezesa Rady Ministrów inspektor nadzoru budowlanego będzie realizował wzmożone kontrole w zakresie realizacji przez właścicieli i zarządców obiektów budowlanych zapewnienia obowiązku bezpiecznego ich użytkowania poprzez konieczność odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Podległe służby przeprowadzą również pilne działania kontrolne w zakresie obowiązku zapewnienia okresowych sprawdzeń stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

– Bardzo ważną kwestią jest utrzymanie przejezdności ciągów komunikacyjnych, za co odpowiadają nasi zarządcy dróg – podkreśliła wojewoda.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego. Podkreślił, że sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach – najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów. Od 1 października podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 92 zdarzeń z udziałem tlenku węgla. 1 osoba zginęła, a 72 trafiło do szpitali.

Komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa mówił m. in. o działaniach w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, działaniach związanych z monitorowaniem miejsc zwyczajowo przyjętych, w których mogą przebywać osoby narażone na niskie temperatury powietrza oraz o prowadzonych akcjach informacyjnych w zakresie bezpieczeństwa.

Podkarpacki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Ryszard Witek przypomniał, że w sytuacji występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

W konferencji prasowej uczestniczył naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek, który przedstawił kwestie związane z realizacją zadań z zakresu ratownictwa górskiego. Naczelnik podkreślił, że obecnie w Bieszczadach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, w związku z tym zaapelował o rozwagę. – Odradzamy wszelkiego rodzaju wycieczki w wysokie partie gór, chyba że chodzi o osoby przeszkolone i obyte w takim terenie. Istniejące zagrożenie może spowodować samoczynne schodzenie lawin.

W Wojewódzkim Centrum Zarzadzania Kryzysowego działa bezpłatna i całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje m. in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Wojewoda podkarpacki apeluje do mieszkańców województwa o wrażliwość i troskę o tych, którzy nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu jesienno-zimowego.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

08-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.