REKLAMA

REGION: Policja OSTRZEGA! Oszuści wysyłają maile z wirusami!

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Policja ostrzega przed fałszywymi mailami, w których przestępcy poprzez różnie sformułowane wiadomości nakłaniają do pobrania pliku, który może zawierać złośliwe oprogramowanie. W związku z tym, podczas korzystania z poczty, zachowajmy szczególną ostrożność i nie otwierajmy załączników do wiadomości mailowych nadesłanych od nieznanych osób.

oszust

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Fałszywe wiadomości pozornie wyglądające, jak autentyczne, w rzeczywistości bardzo często są wysłane z zagranicznego serwera. Oszuści, aby uwiarygodnić ich prawdziwość, posługują się grafiką podobną do tej używanej przez różnego rodzaju instytucje, banki itp. Często przybierają one formę powiadomienia o zapłacie, bądź prośby o potwierdzenie otrzymania płatności.

Dla adresata poczty taka wiadomość wygląda, jak autentyczna, jednak załącznik dołączony do wiadomości może zawierać złośliwe oprogramowanie, które pozwala na przechwycenie danych poufnych na przykład loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

Pojawiają się także wiadomości wysyłane rzekomo przez funkcjonariuszy policji, które mogą np. informować o konieczności zgłoszenia w celu przesłuchania do najbliższej jednostki policji. W mailu znajduje się załącznik, którego otworzenie może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

POLICJA OSTRZEGA!

  • W przypadku otrzymania wiadomości od nieznanej osoby, podejdźmy do jej treści ostrożnie, dokonując porównania, czy wiadomość ma odzwierciedlenie z rzeczywistymi działaniami i pochodzi od wskazanego nadawcy.
  • Pamiętajmy, że wysyłane przez funkcjonariuszy drogą elektroniczną wiadomości nie zawierają linków odsyłających do stron internetowych, ani spakowanych plików, które odbiorca powinien odpakować.

Źródło: Podkarpacka Policja

26-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

region-policja-ostrzega-oszusci-wysylaja-maile-z-wirusami-1119-00r2kc