REKLAMA

REGION. Nowe konie pomogą w ochronie granicy! (FOTO, WIDEO)

|

REGION. Nowe konie pomogą w ochronie granicy! (FOTO, WIDEO)

GRANICA. Trwa szkolenie nowych koni służbowych zakupionych przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Po krótkim wdrożeniu, zawsze niezawodne w służbie konie będą wspierały ochronę trudnego odcinka granicy państwowej w Bieszczadach. To jedyny oddział SG w Polsce, który do patroli wykorzystuje konie.

14-174194
Foto: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Konie są uzupełnieniem nowoczesnych technologii wykorzystywanej w ochronie granicy państwowej. Bieszczadzka Straż Graniczna jako jedyna w Polsce patroluje granicę konno. Ta forma służby ma na Podkarpaciu już ponad 25-letnią tradycję. Nawiązuje do czasów kiedy pierwszych dekadach XX stulecia granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

Nowe konie to Evento i Pasat, w wieku 4 i 5 lat. Aktualnie konie przechodzą szkolenie. Ich trenerem jest strażnik graniczny. Kompani służby przyzwyczajają się do siebie i nabywają umiejętności, które pozwolą efektywnie działać na granicy. Konie doskonale sprawdzające się w trakcie patroli skrytych w Bieszczadach, są również szkolone na wypadek sytuacji kryzysowych – strzałów i detonacji.

Evento, Pasat, Bachmat, Falcon, Kaprys, Wasal, Korynt oraz Feniks to konie, które pełnią służbę w dwóch bieszczadzkich placówkach Straży Granicznej – w Ustrzykach Górnych oraz w Czarnej Górnej. To jedyne konie służące na granicy w skali całego kraju. W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi kilkunastu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Podczas kilkugodzinnego patrolu konnego, bez względu na pogodę i porę roku, są w stanie skrycie sprawdzić ponad trzydziesto-kilometrowy odcinek granicy.

Po przepracowaniu ponad 15 lat w Bieszczadzkim Oddziale SG dwa konie Solo i Lewiatan odeszły na emeryturę. Granicę państwową ochraniały w kilku placówkach: Kalnikowie, Krościenku, Czarnej Górnej i Ustrzykach Górnych.

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej


22-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

region-nowe-konie-pomoga-w-ochronie-granicy-foto-wideo-6286-00r2kc