REKLAMA

REGION: Fałszywy alert SMS. Kto podszył się pod RCB?

We wtorek mieszkańcy gmin Dukla i Horodło otrzymali fałszywe SMS-y. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało na swojej stronie, że sprawą zajmuje się już ABW i Policja.

iphone-926235_960_720

Foto: Pixabay.com

We wtorek do mieszkańców gmin Dukla i Horodło dotarł SMS o treści: Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla/Horodlo zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów.

Oto oficjalne oświadczenie RCB w tej sprawie: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysyłało Alertu RCB, dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin. Sprawą fałszywych SMS-ów zajmuje się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja. Informacje otrzymaliśmy od mieszkańców gmin położonych na wschodzie Polski.

Wczoraj w godzinach popołudniowych i wieczornych RCB wysłało do mieszkańców Podkarpacia i Lubelszczyzny komunikat, mówiący o fałszywych SMS-ach. Spora liczba odbiorców nie miała jednak pojęcia, czego dotyczy nadesłana do nich wiadomość, ponieważ dotarła ona do szerszej grupy osób, niż wiadomość, która była fałszywa.

47048902_1130106147151992_7987590996676313088_n

Foto: Czytelnik Rzeszów24.pl

Okazuje się, że pod RCB mógł się podszyć każdy bardziej zaawansowany użytkownik komputera. Do wysłania podobnej wiadomości wystarcza odpowiednia bramka SMS. Jest to metoda często wykorzystywana przez przestępców w celu kradzieży pieniędzy. Tym razem mogło chodzić o to, by wywołać dezinformację. Kto stał za rozesłaniem wiadomości? Tego nie wiemy. Sprawę bada Policja i ABW.

 

28-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

region-falszywy-alert-sms-kto-podszyl-sie-pod-rcb-161-kc2