RZESZÓW / PODKARPACIE. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do wszystkich osób zdrowych, nie będących w kwarantannie, o oddawanie krwi.
Foto: pixabay.com
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do mieszkańców Podkarpacia o honorowe oddawanie krwi. Na ten moment najpilniej potrzebne są wszystkie grupy krwi: O RhD (-), A RhD (-) oraz B RhD (-).
W Rzeszowie krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ulicy Wierzbowej 14.
Na Podkarpaciu krew można też oddawać w Terenowych Oddziałach RCKiK, znajdujących się w:
Stalowej Woli,
Krośnie,
Jaśle,
Przemyślu,
Leżajsku,
Sanoku,
Dębicy,
Mielcu.
…
RCKiK apelują, by z oddawaniem krwi i jej składników wstrzymały się osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Są to objawy grypopodobne takie jak :
– gorączka,
– suchy kaszel,
– płytki oddech/duszności,
– ból mięśni,
– zmęczenie,
– rzadziej : ból gardła.
Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową (przebywanie w bliskiej odległości z osobą zarażoną – kichanie, kaszel, rozmowa) lub wirus dostaje się do naszego organizmu przez śluzówki oczu, nosa, jamy ustnej, przeniesiony przez dotyk nieumytymi rękami z takich powierzchni jak stoły, klamki, poręcze gdzie może utrzymywać się przez kilka dni.
Dawcy, którzy oddadzą krew nie wiedząc, że są chorzy a u których w ciągu 14 dni służby medyczne wykryją COVID-19 (pozytywny wynik testów laboratoryjnych) proszeni są o zgłaszanie tego faktu w RCKiK. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami również dawcy u których w ciągu 48 godzin od donacji wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe zobowiązani są do zgłoszenia tego telefonicznie lub mailowo w swoim centrum. Jeżeli jakiś dawca stwierdzi, że oddana przez niego krew nie nadaje się do przetoczenia może skorzystać z formularza samodyskwalifikacji, który jest dostępny w punkcie krwiodawstwa.
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-SoV-2. Dawca w poczuciu odpowiedzialności samodzielnie dyskwalifikuje się i nie przychodzi do centrum jeżeli należy do którejś z w/w grup dawców, którzy podlegają wykluczeniu. RCKiK zwracają się również z prośbą do dawców z prośbą o nie przychodzenie do punktu krwiodawstwa z osobami trzecimi; zwłaszcza dziećmi.
Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.
Dodatkowe procedury w punktach RCKiK:
– rejestracja wizyty na konkretną godzinę przez telefon lub internet,
– w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów,
– wstępny pomiar temperatury,
– pojedyncze wpuszczanie do punktu,
– dodatkowe dezynfekcje rąk,
– zakładanie maseczki,
– dodatkowa ankieta dotycząca pobytu zagranicą i stanu zdrowia.
Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców krew jest jeszcze bardziej potrzebna!
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.