REKLAMA

RCKiK w Rzeszowie apeluje o oddawanie krwi!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do wszystkich osób zdrowych, nie będących w kwarantannie, o oddawanie krwi.

medicine-3493708_1280,qop-7WeanlrZqr7XV5Ka

Foto: pixabay.com

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do mieszkańców Podkarpacia o honorowe oddawanie krwi. Na ten moment najpilniej potrzebne są wszystkie grupy krwi:  O RhD (-), A RhD (-)  oraz B RhD (-).

W Rzeszowie krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ulicy Wierzbowej 14.

Godziny rejestracji dawców:
poniedziałek – piątek 7:00 – 13:30,
środa 7:00 – 17:00.

Rejestracja dawców:
tel. (17) 867 20 33

Kontakt:
tel. (17) 867 20 30,
fax (17) 867 20 37,
e-mail: sekretariat@rckk.rzeszow.pl

Na Podkarpaciu krew można też oddawać w Terenowych Oddziałach RCKiK, znajdujących się w:

 • Stalowej Woli,
 • Krośnie,
 • Jaśle,
 • Przemyślu,
 • Leżajsku,
 • Sanoku,
 • Dębicy,
 • Mielcu.

RCKiK apelują, by z oddawaniem krwi i jej składników wstrzymały się osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Są to objawy grypopodobne takie jak :
– gorączka,
– suchy kaszel,
– płytki oddech/duszności,
– ból mięśni,
– zmęczenie,
– rzadziej : ból gardła.

Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową (przebywanie w bliskiej odległości z osobą zarażoną – kichanie, kaszel, rozmowa) lub wirus dostaje się do naszego organizmu przez śluzówki oczu, nosa, jamy ustnej, przeniesiony przez dotyk nieumytymi rękami z takich powierzchni jak stoły, klamki, poręcze gdzie może utrzymywać się przez kilka dni.

Dawcy, którzy oddadzą krew nie wiedząc, że są chorzy a u których w ciągu 14 dni służby medyczne wykryją COVID-19 (pozytywny wynik testów laboratoryjnych) proszeni są o zgłaszanie tego faktu w RCKiK. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami również dawcy u których w ciągu 48 godzin od donacji wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe zobowiązani są do zgłoszenia tego telefonicznie lub mailowo w swoim centrum. Jeżeli jakiś dawca stwierdzi, że oddana przez niego krew nie nadaje się do przetoczenia może skorzystać z formularza samodyskwalifikacji, który jest dostępny w punkcie krwiodawstwa.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-SoV-2. Dawca w poczuciu odpowiedzialności samodzielnie dyskwalifikuje się i nie przychodzi do centrum jeżeli należy do którejś z w/w grup dawców, którzy podlegają wykluczeniu. RCKiK zwracają się również z prośbą do dawców z prośbą o nie przychodzenie do punktu krwiodawstwa z osobami trzecimi; zwłaszcza dziećmi.

Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.

Dodatkowe procedury w punktach RCKiK:
– rejestracja wizyty na konkretną godzinę przez telefon lub internet,
– w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów,
– wstępny pomiar temperatury,
– pojedyncze wpuszczanie do punktu,
– dodatkowe dezynfekcje rąk,
– zakładanie maseczki,
– dodatkowa ankieta dotycząca pobytu zagranicą i stanu zdrowia.

Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców krew jest jeszcze bardziej potrzebna!

Źródło: rckk.rzeszow.pl, krwiodawcy.org

17-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rckik-w-rzeszowie-apeluje-o-oddawanie-krwi-3518