REKLAMA

Ratusz dla wcześniaków i rodziców

RZESZÓW / PODKARPACIE. 17 listopada obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Wcześniaka. Jedną z jego tradycji jest podświetlanie charakterystycznych budynków na kolor fioletowy – kolor wcześniaków. Rzeszowski Ratusz po raz kolejny rozbłyśnie dzisiaj na fioletowo w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami.

d

foto: zdjęcie ilustracyjne

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co 10-te dziecko na świecie jest wcześniakiem, W Polsce rodzi się co roku 26.000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Tradycją Światowego Dnia Wcześniaka jest podświetlanie na fioletowo charakterystycznych budynków i obiektów użyteczności publicznej w ramach Global Illumination Initiative. Co roku kolor wcześniaków w geście solidarności przybierają m. in. Empire State Building, Brama Brandenburska, CN Tower w Toronto czy Wodospad Niagara. W Polsce oprócz Rzeszowa do obchodów włączyły się także Warszawa, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Kraków, Bydgoszcz, Lublin oraz Kielce i w tych miastach budynki rozświetlą się na fioletowo.

Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego.

17-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ratusz-dla-wczesniakow-i-rodzicow