REKLAMA

Ranking “Rzeczpospolitej”. Studenci prawa WSPiA wśród najlepszych w Polsce

RZESZÓW / PODKARPACIE. Studenckie Biuro Porad Prawnych działające w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej to jedna z najlepszych „Klinik Prawa” w Polsce. W najnowszym rankingu Wydziałów Prawa dziennika „Rzeczpospolita” zajęło ono I miejsce z maksymalną liczbą punktów we wszystkich kategoriach. Klinika Prawa działa w WSPiA od 2013 roku. Powstała ona na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i jest członkiem Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

WSPiA_01Foto: materiał nadesłany

Ranking studenckich poradni prawnych po raz piąty przygotowała Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych razem z „Rzeczpospolitą”. WSPiA w tym roku zaliczyła awans z czwartego na pierwsze miejsce. W ocenie autorów rankingu rzeszowska „Klinika Prawa” zasłużyła na najwyższe noty we wszystkich kategoriach.

Oceniany był m.in. współczynnik studentów na opiekuna, miejsce poradni w uczelni, standardy pracy poradni oraz działalność dodatkowa. Najwyższym miejscem na podium studenci WSPiA podzielili się z kolegami z Uniwersytetu Warszawskiego i Opolskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Krakowskiej Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Jak tłumaczą autorzy rankingu, o tym, która poradnia zwycięży, zadecydowała dodatkowa działalność klinik. Mianowicie: liczba organizowanych konferencji, warsztatów, współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi czy przeprowadzone symulacje rozpraw oraz zajęcia o prawie w szkołach – mówi dr Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

Mediacja i współpraca

Przed pandemią „Klinika prawa” WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej rozpatrzyła 40 różnych spraw. Zajmowało się nimi 34 studentów, a dodatkowych 10 osób pomagało w obsłudze administracyjnej klientów. Nadzór nad nimi pełniło dziesięciu opiekunów.

Studenci pracujący w „Klinice prawa” najwięcej porad udzielają zazwyczaj z zakresu prawa karnego. – W tym roku akademickim było jednak inaczej, dominowały te z prawa cywilnego oraz spadkowego. Specjalizujemy się w mediacji. Prowadzimy Centrum Mediacji i Arbitrażu. W ub. roku nasi studenci zajęli drugie miejsce w II Konkursie Mediacyjnym organizowanym przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie – wylicza dr Marta Pietras-Eichberger, prodziekan – zastępca Dyrektora Kolegium Prawa oraz opiekun „Kliniki Prawa” w WSPiA.

Pandemia mocno wpłynęła na funkcjonowanie poradni, ponieważ od marca nie wpłynęła do nas ani jedna sprawa. Większość osób, którym udzielamy porad, to seniorzy, którzy nie korzystają z internetu. Mam nadzieję, że to się zmieni – dodaje Marta Pietras-Eichberger.

Studenckie Biuro Porad Prawnych

Klinika Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej działa od 2013 r. Powstała na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Klinika jest członkiem Uniwersyteckich Poradni Prawnych i co roku zajmuje czołowe miejsce w rankingu Poradni przygotowywanym przez gazetę Rzeczpospolita.

Praca w Klinice Prawa to najlepszy i sprawdzony sposób na uzupełnienie i zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej podczas ćwiczeń czy wykładów. Daje to możliwość przygotowania się do wykonywanego w przyszłości zawodu.

Studenci zajmują się różnymi sprawami m.in. z zakresu prawa rodzinnego, ale także gospodarczego czy nawet karnego. Dzięki temu już w czasie studiów zbierają cenne doświadczenie praktyczne. Spotykają się z prawdziwymi problemami prawnymi, muszą znaleźć ich rozwiązanie i sposób na pomoc osobom zgłaszającym się do Kliniki. Im więcej takich spraw rozpatrzą, tym później będzie im łatwiej w czasie prawdziwej pracy. Poradnia pozwala także na prowadzenie badań naukowych, w szczególności dotyczących praktyki stosowania prawa i naruszeń praw człowieka.

Studenci działający w Klinice Prawa w WSPiA mogą wybrać pracę w jednej z trzech sekcji: Sekcja Prawa Karnego, Sekcja Prawa Cywilnego oraz Sekcja Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Poradnia zajmuje się bezpłatnym udzielaniem porad prawnych osobom niezamożnym. Pod opieką pracowników naukowych w Kinice pracują najlepsi studenci kierunku „prawo”.

Źródło: materiały nadesłane

07-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ranking-rzeczpospolitej-studenci-prawa-wspia-wsrod-najlepszych-w-polsce-6698-00r2kc