REKLAMA

Ranking miast Europolis. Rzeszów na drugim miejscu w Polsce!

Rzeszów zajął drugie miejsce w rankingu Europolis, w którym brana jest pod uwagę atrakcyjność miast dla ich młodych mieszkańców. Stolica województwa podkarpackiego zwyciężyła w kategoriach Edukacja i Mobilność. Badania były prowadzone w 66 miastach na prawach powiatu.

37997_ratusz

Foto: UM Rzeszowa / Tadeusz Późniak

Ranking miast dla młodych Europolis, który opublikowała Fundacja Schumana, powstał w oparciu o syntetyczny wskaźnik złożony z siedmiu subindeksów (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każdy z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystano dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz informacje udostępnione przez same miasta.

Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, w niniejszym rankingu porównano 66 miast na prawach powiatu. Konstruując subindeksy, założono, że miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte.

Rzeszów w rankingu Europolis zajął drugie miejsce (51,77 punktu). Zwyciężył w kategorii Edukacja; stało się tak między innymi dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych. Rzeszów od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie politechnika osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej.

Rzeszów jest również niekwestionowanym liderem w kategorii Mobilność, znacznie wyprzedzając kolejną Warszawę. Choć dysponuje mniejszą liczbą połączeń międzynarodowych i krajowych niż część miast z innych województw, ma ich jednak dostatecznie dużo, by osiągnąć wysokie noty. Stolica województwa podkarpackiego skorzystała na inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Ma nowoczesny system publicznego roweru miejskiego 4. generacji, który pozwala oddawać wykorzystane jednoślady poza stacjami wypożyczeń. Miasto przoduje także pod względem rozbudowy ścieżek rowerowych i jest liderem jeśli chodzi o buspasy. Ma też relatywnie tanią komunikację miejską.

Inne atuty Rzeszowa to istniejąca już ponad 25 lat Młodzieżowa Rada Miasta oraz szeroka oferta kulturalna. Stolica Podkarpacia wyraźnie ustępuje za to Warszawie pod względem gospodarczym. Niemniej jednak stanowi ona przykład miasta, które skutecznie przezwycięża międzyregionalne nierówności rozwojowe.

Pierwsze miejsce w ogólnym zestawieniu zajęła Warszawa z wynikiem 55,04 punktu. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. W tej dziedzinie zdeklasyfikowała jednak wszystkie inne polskie miasta. Zrównoważone, dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły stolicy Polski prowadzenie w całościowym zestawieniu. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice (49,10 punktu). Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

Należy podkreślić, że całościowe wyniki nie są dobre dla wszystkich polskich miast. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 punkty. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej.

 

(kc)

Źródło: materiały prasowe

08-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ranking-miast-europolis-rzeszow-na-drugim-miejscu-w-polsce-1222-00r2kc