REKLAMA

Radni ZA przyłączeniem Kielanówki do Rzeszowa! Burmistrz Boguchwały krytykuje

RZESZÓW, BOGUCHWAŁA / PODKARPACIE. Rzeszowscy radni zdecydowali, że w 2021 roku odbędą się konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia liczącej blisko dwa tysiące mieszkańców Kielanówki. O planach ratusza negatywnie wypowiada się burmistrz Boguchwały, który wystosował do prezydenta Rzeszowa list otwarty.

Przechwytywanie_63

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Ekspresowo, bo dwa dni przed ostatnią w tym roku sesją Rady Miasta Rzeszowa do porządku obrad trafił projekt uchwały związany z chęcią przyłączenia Kielanówki do Rzeszowa. Przypomnijmy, że tuż przed świętami do rzeszowskiego ratusza trafił list od ponad 400 mieszkańców Kielanówki, którzy otwarcie wyrazili chęć przyłączenia do Rzeszowa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W środę 30 grudnia br. rzeszowscy radni zgodzili się na to, by w 2021 roku przeprowadzono konsultacje społeczne wśród mieszkańców Kielanówki. Za głosowało 18 rajców, przeciwko było 8. Kielanówka najwcześniej będzie mogła zostać przyłączona do Rzeszowa w 2022 roku.

Bardzo szybko, bo jeszcze tego samego dnia, na plany rzeszowskiego ratusza zareagował burmistrz Boguchwały, który uważa, że utracenie Kielanówki osłabi możliwości rozwoju gminy Boguchwała.

 

Poniżej prezentujemy treść listu otwartego burmistrza Boguchwały dra Wiesława Kąkola do prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (zapis oryginalny):

 

List otwarty Burmistrza Boguchwały do Prezydenta Miasta Rzeszowa

Pan dr h.c. Tadeusz Ferenc

Prezydent Miasta Rzeszowa

Urząd Miasta Rzeszowa

Rynek 1, 35-064 Rzeszów

 

Szanowny Panie Prezydencie,

nie może być zaakceptowana ani forma, ani sposób w jaki Miasto Rzeszów realizuje plany swojego poszerzania. Każdej gminie, w tym Gminie Boguchwała, którą reprezentuję, zależy na bezpieczeństwie i rozwoju. Tak jak Panu zależy na mieszkańcach Rzeszowa, tak ja dbam o interesy mieszkańców Gminy Boguchwała. Obrona Racławówki i Kielanówki, którą zmuszeni byliśmy podjąć, to reakcja na kolejne działania, jakie podjął Rzeszów względem naszej Gminy.

Jak Pan dobrze wie samorząd, aby sprawnie funkcjonować, nie może być pozbawiany kolejnych obszarów, które do niego należą. Jak każdy samorząd, chcemy się rozwijać jako cała Gmina. W tym momencie już same plany odłączenia jakiejkolwiek części naszej Gminy stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe i nowe inwestycje na całym obszarze. Pozbawiają nas dalszych możliwości rozwoju. Zaburzają przez lata budowany ład, spokój i poczucie stabilizacji naszych mieszkańców.

Rzeszów – stolica województwa zamiast promieniować swoją siłą na sąsiednie gminy i razem budować jedną, wielką aglomerację, stara się wykorzystać pozycję silniejszego do swoich podbojów. Dzisiaj pod pretekstem pochylenia się nad petycją pewnej grupy mieszkańców Kielanówki niejako z marszu i „na kolanie”, bez głębszych analiz, decyduje Pan o wszczęciu procesu włączenia tej miejscowości do Rzeszowa. To nie jest pomoc tym osobom, to jest nieodpowiedzialne działanie wobec swoich sąsiadów, czyli ponad dwudziestu tysięcy mieszkańców Gminy Boguchwała. Proszę więc podejmując swoje decyzje brać pod uwagę nie tylko interesy Rzeszowa, ale też interesy mieszkańców gmin pozbawianych prawa do dalszego rozwoju przez politykę przyłączeniową.

Fakt szkodliwości Pańskich działań w zakresie przyłączania pojedynczych sołectw do Rzeszowa został podkreślony również w opinii Pani Wojewody, która wskazała, że najwłaściwszym sposobem poszerzania miasta jest przyłączanie całych gmin.

Jeżeli faktycznie zależy Panu Prezydentowi na polepszaniu jakości życia mieszkańców Rzeszowa i gmin ościennych, to zapraszam do merytorycznego dialogu i partnerskiej współpracy.

 

dr Wiesław Kąkol,

Burmistrz Boguchwały

30-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

radni-za-przylaczeniem-kielanowki-do-rzeszowa-2314-00r2kc